Vezeték nélkül

 HVG  |   2022. július 17., vasárnap
MOBIL- ÉS LAPTOPTÖLTŐK EGYSÉGESÍTÉSE  EUSB-C  VEZETÉK NÉLKÜL

Egyenáram

EU are in charge – ezzel a nehezen lefordítható szójátékkal foglalható össze, milyen változás megy végbe az elektronikai eszközök piacán. Legfontosabb készülékeinkre egységes töltő kerül, ami egy problémára fontos válasz, de néhány kérdést is felvet.

Balogh Csaba

Tarthatatlan, hogy egyszerre több mint harmincféle mobiltöltő van a piacon – valahonnan innen indult még 2009-ben az Európai Un töltőegységesítési törekvése, amely néhány éve kapott igazán erőre, amikor már azt is rossznak tartották az uns döntéshozók, hogy miközben minden más okostelefon-gyártó microUSB csatlakozóval szereli fel készülékét, az Apple még különcködik. Az EU-s változások csigalassúságát mutatja, hogy mire a törvényhozók a minap döntöttek a mobiltöltők egységesítéséről, addigra már régen nem használ egyik komolyan vehető vállalat sem microUSB-t. A piac évekkel ezelőtt letette a voksát az USB-C mellett. Ami nem változott, az az, hogy az Apple továbbra is saját útján járatja a vásárlóit.

Azt mégsem mondhatja senki, hogy a szabályozás kizárólag az Apple-t érinti. Mert bár ezt a témát a mobilokhoz köti a közvélemény – és sokszor a szakma is –, valójában eszközök jóval nagyobb köréről van szó. A döntés értelmében 2024-től a vezetékes kábelen keresztül újratölthető mobiltelefonokat, táblagépeket, e-könyv-olvasókat, fülhallgatókat, digitális fényképezőgépeket, kézi játékkonzolokat és a hordozható hangszórókat is USB Type-C csatlakozóval kell ellátni. Továbbá a laptopok ilyen úton való tölthetőségét is biztosítani kell a szabály hatálybalépését követő 40 hónapon belül. A szabályozás természetesen csak az uns piacra érvényes, de feltételezhető, hogy nem sok gyártó akar kétféle megoldással bajlódni, így világszerte hatása lesz.

Ami a kiemelt szektort, a naponta akár többször töltendő okostelefonokat illeti, az USB-C-nek utolsóként ellenálló Apple-ről már régóta pletykálják, hogy szintén bll a sorba. Talán azért, mert Tim ­Cookék érezték, hogy 10–15 év után azért csak lesz valami az uns elhatározásból; a Bloomberg információi szerint az elmúlt hetekben már zajlott az USB-C csatlakozós iPhone tesztelése, és az első ilyen modell már jövőre megérkezhet.

Praktikusan ez azt jelenti, hogy elég lesz egyetlen USB-C töltő a háznál, azzal a napi használatban tartott elektronikai eszközök java feltölthető lesz. Vagy például hosszabb távolléthez sem kell telepakolni a hátizsákot három-négyféle vezetékkel. Legalábbis elméletben. Gondot jelenthet ugyanis, hogy a Type-C szabvány nem igazán egységes. Bizonyos USB-C kábelek 5 Gbps adatátviteli sebességre képesek, másokkal a 20 Gbps is megoldható. Egyes töltőfejek (adapterek) 100 wattos teljesítményt tudnak, mások 35, némelyek pedig csupán 10 wattosat. A gyakorlatban ez komoly gondot okozhat. Mert a wattok számának csökkenésével nemcsak lassul a töltés, de például aki használat közben 10 wattos töltőre tesz egy laptopot, az azt tapasztalhatja, hogy közben is merül az akkumulátora: a gép több áramot használ el, mint amennyit a töltővel felvesz. Azaz legjobb esetben is csak félúton jár majd Kánn felé az átlagfogyasztó, akinek vásárláskor ezután nem a töltők csomagolására nagy betűkkel krt típusjelzést, hanem a kisebbel krt teljesítményértékeket kell majd bogarásznia, ha jót akar magának.

ezután nem a nagy-, hanem a kisbetűt kell majd bogarászni

Hosszabb távon vezethet problémához az, amivel az Apple is éveken át érvelt: a szabványosítás lassítja a töltők biztonsággal és energiahatékonysággal kapcsolatos fejlesztését. Bár az Apple-nek nyilván üzleti érdeke is fűződött ahhoz, hogy védje saját megoldását (Lightning), könnyen belátható az érvelés mögött meghúzódó igazság. 2024-től hba találnak valamelyik elektronikai órs mérnökei az USB-C-nél jobb megoldást, azt csak nagyon lassan vezethetik be a piacra, hiszen mindenkinek egyszerre kell lépnie az ügyben – köztük a szabályozásért felelős uns szerveknek is, melyek éppen ebben a témában mutatták meg, hogy időnként képtelenek lépést tartani a piaci innovácval.

Megoldást talán az jelenthet – és ez megint csak kifogná a szelet az uns vitorlákból –, ha az Apple vagy más nagy gyártó meglépné, ami egy ideje már szintén iparági pletykaként kering: kivennék a csatlakozót az okostelefonokból. Nem lenne ez életszerűtlen, hiszen a Honornál 100 wattos, a Xiaominál 140 wattos vezeték nélküli töltésre is lehetőség van – a legtöbben ennek a teljesítménynek a töredékével töltik készüléküket vezetékes módon. Igaz, ha ez valóban megtörténik, akkor kezdődhet minden elölről: utána a mobilokat vezeték nélkül töltő eszközök vezetékeit kell majd egységesíteni.