Tatán hamarosan népszavazást tartanak az Öreg-tó partjára tervezett szálloda sorsáról. A helyszínen próbáltuk kideríteni, milyen eredmény várható a helyi fideszes polgármester által támogatott, a lakosság jó része által gyűlölt ötlet ügyében.
– Horgászunk, horgászunk?
– Nem horgászunk – válaszolom a mellettem megálló autóból kiszálló törékeny férfinak. A tatai Öreg-tó partján állok. Tényleg nem horgászom. A partra tervezett luxusszálló ügyében kiírt népszavazás miatt vagyok itt, beharangozó filmet forgatnék, ha hagyná.
– Nem horgászunk. Aha. Azért én körülnézek – mondja, és nagyon aprólékosan átvizsgálja a partszakaszt. Elfuthatnék, a hegyre föl úgysem tudna kocsival utánam jönni. És hát a vállamig ér, meg öregebb is vagy harminc évvel. Nem futok el.
– Pecabotot keres? – kérdezem.
– Ahhoz magának nincs köze – válaszolja.
– A jegyzőkönyv kedvéért közlöm, hogy 2022 van.
– És akkor mi van? – kérdez vissza.
– Semmi. Csendőrállam. Szavazni elmegy?
– Nem. Minek?
– Az unokái miatt. Esetleg.
– Leszarom. Talán még élek néhány évig. Nem érdekel a dolog – válaszolja, majd mérgesen becsapja az autó ajtaját, és elhajt.
*
Szépek, fiatalok, egymás kezét fogva sétálnak.
– Mit gondolnak az ide tervezett szállodáról?
– English, please! – válaszolják, miután szembesülnek azzal, hogy nem tudok franciául. Mert ők franciák.
– Szállodát? Ide? Hülyék vagytok? – kérdezik.
*
Magyar turisták is akadnak az Öreg-tó partján. Nem hallottak arról, hogy szállodát terveznek ide építeni. Az ügy két éve robbant ki, azóta többször is lehetett olvasni róla a sajtóban.
Július 31-én népszavazás lesz Tatán. Az ezt megelőző civil kampány június 11-én indulhatott el. Egyelőre kevés jele van. A Bárány utca elején látható például egy molinó, „Védd a partot! 2022. 07. 31. Szavazz három igennel” felirattal.
A népszavazáson megválaszolandó három kérdés:
• Egyetért-e Ön azzal, hogy a Tata, 1841 hrsz.-ú (Esterházy műemlék lóistálló és lovaspálya) ingatlannal szomszédos telkeken gépjármű-közlekedésre alkalmas út ne épüljön, és az ott már meglévő utat se lehessen kiszélesíteni?
• Egyetért-e Ön azzal, hogy a Tata, 1841 hrsz.-ú (Esterházy műemlék lóistálló és lovas pálya) ingatlanra vonatkozóan a város településképi rendelete (29/2018. (XII.20.)) és helyi építési szabályzata (38/2005. (XII.6.)) a 2020. február 28-án hatályos állapotában maradjon?
• Egyetért-e Ön azzal, hogy Tata Város Önkormányzata ne köthessen településfejlesztési szerződést a Tatai Öreg-tó Természetvédelmi Területén létesülő beruházáshoz kapcsolódóan, megőrizve ezzel a terület természeti és épített értékeit?
A tataiak közül többen nem értették a kérdéseket, ezért Szalay Ildikó, a Stop Avalon Tata mozgalom alapítója segít azok értelmezésében, három igen válaszra buzdítva a szavazókat. Leegyszerűsítve: azt akarjuk, hogy az embereké, a madaraké és a fáké maradjon a tópart? Igen. Meg akarjuk védeni a tópartot a betonmostrumtól? Igen. Meg akarjuk őrizni a tópart jelenlegi látképét? Igen.
A Stop Avalon Tata alapításának egyik fontos előzménye 2019 júliusára datálható, amikor az Avalon Center Kft. megbízta Csikós Mihály tervezőt a Hell Tatai Lovarda projekt – vagyis egy ötcsillagos, 120 szobás hotel – koncepciótervének elkészítésével. Ekkor a város lakóinak fogalmuk sem volt arról, mit akarnak felhúzni az Eszterházy-istálló területén, illetve mellette. Sőt arról sem, hogy egyáltalán építkezni készülnek a tó partján. Ez azon az online sajtótájékoztatón derült ki majd’ egy évvel később, 2020. május 26-án, ahol a polgármester, Michl József (Fidesz-KDNP) bemutatta a szálloda látványtervének B verzióját, amely a 2019-ben már elkészült A verzión alapult. Erre a sajtótájékoztatóra egyébként sem a város polgárait, sem az újságírókat, sem az ellenzéki képviselőket nem engedték be.
Szalay Ildikó mindezen felháborodva másnap hozta létre a Facebook-csoportot, amelyből később civil mozgalom kerekedett. Mint mondta, akkor még fogalma sem volt arról, mit kellene tennie, csak annyit tudott, hogy nem akar a tópartra szállodát. A csoportot délután alapította, és hamar kiderült számára, hogy nincs egyedül: legnagyobb döbbenetére estig több mint ezren csatlakoztak. Egy hét alatt tízezer követőjük lett, a szám manapság 14 ezer fölött van.
A luxusszálló elleni többéves küzdelemnek számos fordulópontja akadt, ezekről a Magyar Hang is tudósított. Érdekes volt látni például, amikor Michl József is kiállt a monstrum megépítése mellett, vagy amikor személyesen támadta meg a népszavazási kezdeményezést, fellebbezést nyújtva be ellene. Az egyik drámai pillanat az volt, amikor a népszavazás kiírásáért folytatott aláírásgyűjtést 2020 november elején a kormány pandémiás rendelete miatt felfüggesztették. Horváth József jegyző ekkor arra kötelezte Szalayt, hogy semmisítse meg az addig – három hét alatt – összegyűlt aláírásokat. Szalay ezt megtagadta, az íveket pedig ügyvédi letétbe helyezte. A tataiak az utcára vonultak, néhány nap múlva megszületett a „Lex Tata” néven elhíresült kormányrendelet, mely arról rendelkezik, hogy a már összegyűjtött aláírásokat nem kell megsemmisíteni, de a gyűjtés nem folytatható a pandémia időszakában. Az a veszélyhelyzet letelte után folytatódhatott volna, de erre nem volt szükség, mert korábban a törvény által előírt minimum háromezer szignóhoz képest több mint hétezer gyűlt össze.
A népszavazásról Horváth József jegyző közleményt adott ki. Ebben szerepel egy érdekes mondat: „Eredményes népszavazás esetén a képviselő-testület egy évig nem hozhat a szavazással ellentétes döntést.” Többekben is felvetődött, ez azt jelenti-e, hogy egy év múlva úgy tekinthetnek a népszavazásra, mintha meg sem történt volna. Szalay Ildikó magyarázata szerint azért nem egészen. Elvben, a jogszabályok szerint igen, de a gyakorlat azt mutatja – emlékeztet –, hogy ahol egy népszavazás egyszer elkaszál egy tervet, az ott utána nem valósul meg. Ráadásul a beruházó kamerák előtt jelentette ki, hogy ha a népszavazás azt hozza ki, hogy Tata nem akarja a szállodájukat, akkor végérvényesen elvetik a tervet. – És eltakarodnak a tópartunkról. Ezért is nagy most a tét! – mondja Szalay.
Petrássy Miklós nyugalmazott bányamérnök. Nyolcvanéves. Azt mondja, halálos bűn lenne a tó partjára szállodát építeni. A kérdést több szakma szempontjából is meg lehet közelíteni – teszi hozzá. A vizek oldaláról, tájképileg, a forgalmat illetően meg városépítési szempontból is. Van itt egy történelmi egység, ami hála istennek megmaradt, ezt veszélyezteti a szálloda terve.
– Elfogadom, hogy Tatának kell az idegenforgalom. De nem korlátlanul. A város az elmúlt évtizedekben túlépült. Minden üres helyre tömbházakat húztak, húznak föl, minek következtében a belvárosban nem lehet megállni autóval. A biciklistáktól pedig nem lehet sétálni. Persze nekik is kell a tér, ezt nem vitatom. Erre még rátenni egy szállodát, bolondság. Hiszen már most sem lehet csúcsidőben közlekedni, parkolni azon a környéken – sorolja. Mindenki, minden szakmai terület, a botanikusok, madarászok, geológusok tiltakoznak a hotel ellen. Akkor tehát meg kell építeni? – kérdezi. Költőileg.
Gurmai Zita, az MSZP frakcióvezető-helyettese múlt hétfőn a parlamentben arra szólította fel a Fidesz–KDNP frakcióját, hogy kampányoljanak a tatai népszavazás érvényességéért és azért, hogy minél többen adják le szavazatukat a Stop Avalon Tata által kezdeményezett helyi referendumon. A Mérce beszámolója szerint Gurmai felszólalásában elmondta, a civil lakosság a fideszes polgármesterrel ellentétben nem szeretné, ha megépülne a beruházás, hiszen az Öreg-tó képét is elrontaná, valamint tönkretenné a többek között a Natura 2000 és a Ramsari-egyezmény által is védett partszakaszt. A projektet még Bencsik János, a tatabányai választókerület fideszes országgyűlési képviselője is elutasítja, a politikus ugyanis több erre utaló nyilatkozatot is tett az elmúlt időszakban – írja a lap. „Az emberek szava szent. A legjobb úton van az ügy, hogy a tatai polgárok meghozzák döntésüket a beruházásról” – fogalmazott Fürjes Balázs Gurmai felszólalása után. Az államtitkár biztosította a tataiakat, hogy a kormány és a hatóságok tiszteletben fogják tartani a népszavazás döntését.
Mint arról mi is beszámoltunk, a Demokratikus Koalíció (DK) szerint védhetetlen a tatai Öreg-tó partjára tervezett szállodaberuházás. Erről az ellenzéki párt elnökhelyettese beszélt korábban a szálloda sorsáról szóló helyi népszavazásról tartott, a Facebookon közvetített sajtótájékoztatóján. Konczer Erik emlékeztetett, Tatán július 31-én tartanak helyi népszavazást civilek kezdeményezésére annak eldöntésére, hogy az Avalon-csoport építhessen-e szállodát az Öreg-tó partján. A DK elnökhelyettese úgy fogalmazott, ez a beruházás védhetetlen, a helyiek nem akarják. „Tata fideszes helytartójának ugyanakkor sokkal fontosabb az Orbán-kormány kiszolgálása, mint a helyi lakosok érdekének védelme” – tette hozzá.
A szálloda ügyében többször megkerestük Tata polgármesterét, Michl Józsefet. Arra a kérdésre, hogyan látja, a tataiak milyen arányban támogatják a hotel építését, ezt válaszolta: „A szállodaépítést támogatók és ellenzők számáról nincsen felmérésünk, megoszlanak a vélemények.”
Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2022/28. számában jelent meg július 8-án.

