Lezser eleganciával, derékra kötött pulcsival áll a Sajó partján Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő, üde és magabiztos. „Itt a helyszíni mérések alapján eddig minden határértéken belül van, ami szükséges paraméter” – mondja a teljesen halott, barnásvörös víz mellett állva, amelyből egy szlovákiai bányaszennyezés már hetekkel korábban kiölt minden élőlényt. Szóval semmi gond. Akár piknikezhetünk is a folyóparton, csak előbb rugdossuk félre a döglött halakat.
Ugyanez a kormányszóvivő nem érez összeférhetetlenséget abban, hogy férje, (a később honvédelmi miniszterré kinevezett) Szalay-Bobrovniczky Kristóf az állami MFB bank több mint 50 milliárdos kölcsönével, a kormány kezességvállalásával vásárolt egy cseh repülőgépgyártó céget. És hogy ettől a cégtől – mit ad Isten – a kormány aztán gyorsan rendelt is 12 kiképző gépet.
„Nem ígérek semmit, de azt betartom” – ezt már a tanárok és ápolók főfelügyelője, az ötödik Orbán-kormányban mindenesügyi miniszterré tett Pintér Sándor mondja. Pintér a pedagógusok érthető béremelési kérésére sziporkázik így, majd hozzáteszi: a könyörgőknek maguknak kell tenniük azért, hogy társadalmi megbecsülésük növekedjen. A tanári fizetésekről egy kisebb súlyú, de azért közismert megmondóembernek is karcos véleménye van. Csuklóján 11 milliós Rolex karórával állapítja meg Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, hogy a tanárok számára a béren túl is akad motiváció: a nyári szünet (amit többnyire végigdolgoznak) és az, hogy délután négy órakor hazamehetnek (hogy otthon folytassák a munkát).
A frissen kinevezett gazdaságfejlesztési miniszter, Nagy Márton szintén hallatja hangját: kijelenti, hogy a covid-járvány alatt a magyar embereknek jó sok pénz maradt a zsebében, a válság idején pedig a kormány magán spórol a legtöbbet. Igaz, a spórolás hevében a fideszes kétharmad valahogy mégis megszavazza, hogy 1,5 millióról 3,5 millió forintra emeljék Orbán Viktor fizetését – a miniszterelnökét, akinek születésnapján idén is hálaadó misét tartottak, aki „Magyarország hét törvényé”-nek tekinti, és dolgozószobájában akasztja ki saját bölcsességeit.
A nagyotmondók sorából persze a főnök sem maradhat ki. A miniszterelnök váratlanul újra előrántja magyar nép ősellenségét a kormányzati propaganda paravánja mögül. Soros György már 91 éves, de Orbán Viktor szerint így, ütötten-kopottan is vérbeli háborús uszító, akinek érdeke, hogy minél tovább tartson az ukrajnai vérengzés. Hogy el ne felejtsük, a magyar kormány segít a bajba jutott ukrán népen: 500 liter jó minőségű misebort küldünk nekik, Soltész Miklós államtitkár ajánlásával.
Az itt felsorolt aranyköpéseket nem egészen három hét alatt hozták össze az Orbán-kabinet barátai, régi és új tagjai. Egy napra akár több is jutott belőlük, mintha a fapofával előadott cinikus hablatyolás a kormánytagok munkaköri leírásában szerepelne, a hónap végéig pedig teljesíteniük kellene valamiféle kvótát.
A hazudozásnak a jelek szerint már nem célja, hogy elfedje a valóságot, valószínűleg ezért is annyira nemtörődöm, annyira átlátszó. A lényeg, hogy X ember az Y posztra ültetve tegyen úgy, mintha foglalkozna a rábízott feladatkörrel, és – ha kamerák elé kerül – mondjon valamit. A közben elhangzó baromságoknak nem lesz semmilyen következménye, ezt Orbán Viktor és stábja régóta tudja. A fideszes szavazó mindenképpen elégedett, csak legyen hatósági áras a csirke far-hát és megvédve a rezsi. A többiek pedig nem számítanak – makoghat a libernyák újságíró, amit akar.
Hát, így jutunk el odáig, hogy a sportosan elegáns Szentkirályi Alexandra a szemmel láthatóan kihalt Sajó folyóról megállapítja: nincs a vízminőséggel semmi gond. Örkény sem írhatná le ennél pontosabban a jelen Magyarországát. Egy végtelenül hosszúra nyúlt egypercesben élünk. Ha jó, ha nem jó.
Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2022/25. számában jelent meg június 17-én.