Nem minden búcsú szól örökre
Nyomuk sem marad
Bár az egyik főszerepet alakító Armie Hammer karrierje szexuális erőszak vádja miatt véget ért, Kenneth Branagh Agatha Christie-adaptációját, a Halál a Nílusont mégis bemutatják a mozik.
Matalin Dóra
„Sok bűnügyben nyomoztam már, de ez összetiporta a lelkemet” – mondja Hercule Poirot (Kenneth Branagh) a Halál a Níluson című filmben. A hosszú csúszás után február közepén mozikba került film beharangozója nagy visszhangot váltott ki a filmes sajtóban, egyik főszereplője, a két nő szívét rabul ejtő, sármos fiatalembert, Simon Doyle-t alakító Armie Hammer ugyanis alig néhány villanásra bukkan fel benne. Inkább Poirot beszél arról, mennyire meggyötörte a nílusi hajóúton a nyomozás, és a női főszereplő, a Doyle feleségét, a gazdag és szépséges Linnet Ridgewayt játszó Gal Gadot kap hangsúlyt. A történet szerint Ridgeway, aki a barátnőjétől elhódította Doyle-t, veszélyben érzi magát, ezért hívja el a híres belga detektívet a hajóútra, ahol az események tragikus fordulatot vesznek.
Nem véletlen, hogy Hammert lényegében kihagyták a trailerből: a 2019-ben forgatott Agatha Christie-adaptáció elkészítése után, de még a 2020-ra tervezett premier előtt derült ki, hogy a Social Network – A közösségi háló, a Szólíts a neveden és A Manderley-ház asszonya sztárját több nő vádolja érzelmi és szexuális bántalmazással, egyikük pedig nemi erőszakkal. Készülő filmjeiből, egy Jennifer Lopezzel tervezett romantikus vígjátékból, egy hidegháborús thrillerből és A Keresztapa készítésének körülményeiről szóló, tízrészes sorozatból azonnal kitették. Karrierje pont akkor ért véget, amikor éppen felívelt, pedig a vádakat tagadó, de terápiára vonuló Hammert korábban Brad Pitt utódjaként emlegették.
A Halál a Níluson azonban már elkészült, így a gyártó Disney több lehetőséget is számba vett, hogyan lehetne megmenteni a produkciót és a közel százmillió dolláros befektetést. Volt idejük átgondolni a helyzetet, a koronavírus-járvány miatt ugyanis egyébként is el kellett halasztani a bemutatót. Az egyik lehetőségnek az kínálkozott, hogy másik színésszel újraforgatják a filmet. Ez történt Kevin Spacey zaklatási ügye után is: Ridley Scott rendező – aki most a Halál a Níluson egyik producere – Christopher Plummerrel újravette Spacey jeleneteit A világ összes pénze című, 2017-es filmjében. Csakhogy a Netflix Kártyavár című sorozatából akkortájt már kiírt és azóta 30 millió dolláros kártérítésre kötelezett Spacey kevés színésszel tűnt fel közösen a filmben, míg Hammer szinte a teljes szereplőgárdával dolgozott. A Covid-járvány miatt ugyanakkor költséges és kockázatos lett volna újra összegyűjteni a színészeket, így ezt a változatot elvetették.
Felmerült, hogy utólag, digitálisan nyúljanak bele a filmbe, de a sok szereplő miatt ez szintén kivitelezhetetlen volt. Arról is letettek, hogy a filmet nem mutatják be moziban, hanem eladják az egyik streamingszolgáltatónak. Végül a Halál a Níluson az eredeti verzióban, Hammerrel látható a mozikban, de a film reklámkampányából – így az előzetesekből is – igyekeztek annyira eltávolítani a színészt, amennyire csak lehet. Ha ez nem lett volna elég, később a film két másik színésze, Russell Brand és Letitia Wright azzal keltett botrányt, hogy a járvány kellős közepén oltásellenes nézeteket hangoztatott. Kuvait az izraeli Gadot miatt tiltotta be a filmet, amiért a zsidó állam mellett többször felszólaló színésznő két évig szolgált az izraeli hadseregben, ami az arab állam olvasatában azt jelenti, hogy „a cionista megszálló hadsereg egykori katonája”.
Érthető, hogy a Disney a sokszorosan terhelt szereposztás ellenére is ragaszkodott a mozibemutatóhoz, hiszen hosszú távú tervei vannak a Kenneth Branagh rendezésében és főszereplésével készülő Poirot-filmekkel. Bár ezekből a krimikből korábban is készültek már filmek, ezeket az azóta felnőtt generációk valószínűleg nem látták. A Branagh-rendezésű első Poirot-történet, a 2017-es Gyilkosság az Orient expresszen meglepően nagy sikert aratott, 55 millió dollárba került, és közel 353 millió dolláros bevételt hozott. Még az sem ártott neki, hogy egyik főszereplőjét, Johnny Deppet családon belüli erőszakkal vádolta meg exfelesége, Amber Heard színésznő a premier előtt. A sikert látva a Disney – amely a franchise-t a 20th Century Fox stúdiótól megörökölte – évekig tartó együttműködésre számít az írónő örökségét gondozó Agatha Christie Ltd.-vel. Az utóbbi elnöke, James Prichard úgy nyilatkozott, hogy a Poirot-filmek több millió új rajongót vezethetnek el a krimiíró klasszikus műveihez.
Nem a Halál a Níluson az egyetlen film, amelynek meg kellett küzdenie egyik-másik szereplője sötét múltjával. Mundruczó Kornél 2020-ban bemutatott, Pieces of a Woman című drámájának premierje előtt derült ki, hogy a férfi főszereplőt, Shia LaBeouföt volt barátnője, az énekes-dalszerző FKA twigs beperelte érzelmi, fizikai és szexuális bántalmazás vádjával. A filmet forgalmazó Netflix hasonlóan járt el, mint most a Disney, eltüntették a vádakat csak részben tagadó színészt a film kampányából. A kétezres évek nagy sikerű sorozata, a Szex és New York nemrég bemutatott folytatása, az És egyszer csak… készítőinek szerencséjük volt: a főhős nagy szerelmét, Mr. Biget alakító Chris Noth csak az első részben szerepelt. Amikor több nő is nemi erőszakkal vádolta meg, nem kellett mind a tíz leforgatott részt kidobni, elég volt egy nyilatkozat, amelyben az alkotók kifejezték együttérzésüket az áldozatokkal.
A me too mozgalom 2017-ben a filmvilágból indult: Harvey Weinstein producer szexuális visszaélései robbantották ki az első botrányt. Nem csoda, hogy az amerikai filmesek különösen érzékenyek, ha valakit ilyesmivel gyanúsítanak, és szinte biztos, hogy az illető azonnal elbúcsúzhat a karrierjétől. Ugyanakkor nem minden búcsú szól örökre: a családon belüli erőszak és antiszemitizmus miatt parkolópályára került Mel Gibson például szívós munkával visszaküzdötte magát Hollywoodba, jelenleg közel tucatnyi filmje, sorozata van előkészületben. A mostanában éppen Magyarországon forgató, Oscar-díjas Casey Affleck (Életem fénye, A régi város, Csillagok között) is sikeresen maga mögött hagyta a szexuális zaklatás vádját.
Mások, mint például Woody Allen, egyfajta filmes karanténba kerültek. Allen örökbe fogadott lánya, Dylan évtizedek óta állítja, hogy gyerekkorában a rendező molesztálta, de a filmipar szereplőinek egy része csak a me too mozgalom kiteljesedésével döntött úgy, hogy többé nem dolgozik vele. Allen azóta is folyamatosan készít filmeket, de A listás sztárok már nem forgatnak vele, és a filmjei fogadtatása is hűvös. Igaz, a színvonaluk sem ér fel a rendező korábbi műveiéhez