Az ukrán béranya a hetedik hónapban van, két saját gyerekével és a férjével éltek együtt. A béranyaságra a férje unszolására mondott igent, „nincs más választásunk, kell a pénz”, mondogatta neki a férfi. A nő rábólintott, de a beültetés utolsó pillanatáig az járt a fejében, hogyan lehet ez elől elmenekülni. Nem látta a kiutat. Albérletben laktak, késtek a fizetéssel, a gyerekek kinőtt ujjú kabátban jártak, és hetek óta híg levesen és kenyéren éltek. A háború kitörése utáni napokban az utcában az egyik házat találat érte, az összes ablak betört a lakásukban. A nő leköltözött a bunkerbe a két gyerekkel, a férje ment megvédeni a hazát.
A spanyol biológiai szülők mindent megmozgattak, hogy kimenekítsék a nőt. Nagy költségű mentőakciót kezdtek szervezni, kapcsolatba léptek más szülőkkel, akik szintén ukrán béranya szolgáltatásait vették igénybe. Sokba kerül az olyan speciális kiképzésen átesett csapat, sofőr, aki a háborús övezetbe megy be egy konkrét személyért. Több ilyen ügynökség is létezik a világon. A béranya rábólintott, hogy elhagyja az országot, de leszögezte, hogy a gyerekeit mindenképp viszi. Több napon át tartott az út, míg Moldovába értek. Ott a biológiai szülők várták őket. Már együtt vannak, biztonságban. A baba nagyjából két hónapon belül érkezik. A szülésre a biológiai szülők vissza szeretnék vinni a béranyát Ukrajnába, mert ha az országon belül születik a baba, akkor az ottani törvények szerint a biológiai szülők kerülnek a születési anyakönyvi kivonatba, a béranya neve nem szerepel benne.
*
Ukrajna fontos béranyaközpont volt. Az országban legálisan működtek klinikák, ügynökségek, ahol harmincöt év alatti nők adták el petesejtjeiket, és hordták ki mások gyerekeit. Az ukrán törvények értelmében csak olyan pároknak elégítették ki a gyerek utáni vágyát, akik heterók, és orvosi papírjuk volt róla, hogy természetes úton nem megy nekik.
Virágzott a bébiiparág, a világ számos pontjáról utaztak az országba párok, egyedülállók és melegek. Az utóbbit hiába tiltotta a törvény, az interneten, illegálisan sok meleg pár vagy egyedülálló talált pluszpénzért béranyát. A béranyaság az EU területén tilos, és azért is volt népszerű célpont Ukrajna, mert szőke, kék szemű nők petesejtjeit lehetett megvásárolni, és a béranya neve nem került a születési anyakönyvi kivonatba. Szinte mindenhol máshol Európában annak a neve kerül az anyja neve rubrikába, aki megszülte a gyereket.
*
Mindezt teljesen felforgatta a háború. Az ukrán béranyák közül sokan szültek az utóbbi hetekben, a legtöbb esetben az ügynökség átveszi a babákat, és az óvóhelyen várják biológiai szüleiket.
Az egyik béranya a háború kitörésekor kapcsolatba lépett a szülőkkel, akik bátorították, hogy induljon el, a határon felveszik, de a béranya magyarázta nekik, hogy nem mehet egyedül, neki gyerekei vannak, azokat is vinni kell. Nyolc hónapos terhesen, két saját gyerekkel és az idős szüleivel nem tud útnak indulni.
Egy amerikai pár a szülésre érkezett Ukrajnába, aztán másnap kitört a háború, ők pedig a kétnapos babával, cumisüveggel és tápszerrel indultak el Szlovákia felé a többi ukrán menekülttel. Egy lengyel kórházban szülte meg az ukrán béranya az egészséges babát, háromnapos út után, Kijevből menekült zsúfolt vonatokon, órákig várakozva a határon.
Az egyik babát (frissen a szülés után) az ügynökség tizennyolc órás autóút során juttatta el a lengyel határhoz, ahol a biológiai szülei várták. A béranyák közül sokan megszülték a babát, de az ígért pénzt nem kapták meg, az ügynökség nem tud fizetni, hiszen a megrendelő sem fizetett, mert nem tudta átvenni a megrendelt babát.
*
Irina két hónapos terhes, a családja kérésére-nyomására vállalta a béranyaságot, férje jó ideje nem kapott munkát, a szülei támogatásra szorulnak, kevés volt az élelem már a háború előtt is. Irina hosszas győzködés (érzelmi zsarolás, fenyegetőzés) után rábólintott, és elindították a folyamatot. A beültetés sikerült, viszont kitört a háború, és a megrendelő szülők úgy döntöttek, hogy „nem folytatják ezt a projektet”, más béranyát keresnek, más országban. „Ezen nincs mit »folytatni«, itt a baba, bő fél év múlva érkezik, itt nő bennem, ez a ti gyereketek” – üvöltötte Irina a telefonba, de azok letették.
Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2022/16. számában jelent meg április 14-én.