Nem hagyhatják cserben az orosz betegeket

 HVG  |   2022. július 25., hétfő
ORBÁN GÁBOR RICHTER-VEZÉR  HÁBORÚRÓL, EXTRAADÓKRÓL

Kijevi üzenet

Az ukránok szinte naponta „bombázzák” a Richtert, hogy vonuljon ki az orosz piacról, Orbán Gábor vezérigazgató szerint azonban nem hagyhatják cserben az orosz betegeket.

Baka F. Zoltán

¬ A Richter első negyedévéről szóló májusi tájékoztatón azt mondta, nyomást érzékelnek az orosz piac elhagyására. Van-e erről szó az igazgatósági üléseiken?

A gyógyszeripar mindenképpen eltér más iparágaktól abban, hogy az egészség megőrzéséhez, javításához elengedhetetlen, létfontosságú termékeket állít elő. Csak a Richter 12 mill orosz embert lát el gyógyszerekkel, őket nem hagyhatjuk cserben. Ebben teljes az egyetértés a partnereink, a részvényeseink között. Ukrajna felől rendszeresen, szinte naponta érkeznek hozzánk üzenetek, megkeresések kormányzati szinten, de máshonnan is, hogy gondoljuk át az oroszországi jelenlétünket. Nemrég elfogadtak egy törvényjavaslatot, ami lehetővé teszi, hogy visszavonják azon gyógyszercégek törzskönyveit – akár szelektíven is –, amelyeknek oroszországi érdekeltségeik vannak. Tudomásom szerint készül egy másik javaslat is, amely az érintett cégek ingatlanjainak állami átvételéhez teremti meg a törvényi alapot.

¬ Mindezek ellenére a Richter álláspontja szerint a gyógyszerellátás biztonsága minden más szempontot felülír?

Ez nem csak a mi véleményünk, az iparágban teljes az egyetértés ebben. Ezt hangoztatta az európai gyártók képviseletében a Medi­cines For Europe, amikor pár hete az ukrán egészségügyi miniszterrel tárgyalt. Sajnos nem sikerült konszenzusra jutni. A gyógyszergyártók azon az állásponton vannak, hogy a gyógyszerhez, teráphoz hozzáférés alapjog, hasonlóan ahhoz, ahogy a Vöröskereszt munkáját sem kérdőjelezi meg senki a konfliktuszónákban. Eddig egyetlen gyógyszermulti sem hagyta el Oroszországot.

A  gyógyszerhez, terápiához hozzáférés alapjog

¬ Jelenthet-e veszélyt orosz oldalról a Richterre, hogy a háború első szakaszában kilátásba helyezték az ellenségesnek tartott országokból érkezett cégek államosítását?

Ezt nem lehet kizárni, de semmi nem indokolna egy ilyen lépést, mert a Richter fenntartja a tevékenységét Oroszországban. A kérdés inkább az, hogyan lehet biztosítani a zavartalan működést.

¬ Milyen anomálkkal szembesültek a hétköznapokban Oroszországban?

Hogy mást ne említsek, továbbra is nehézkesen tudunk árut eljuttatni abba a térségbe. Míg korábban 7–10 nap alatt célba értek a szállítmányaink, manapság legalább két hét kell erre. Főleg a lengyel–fehérorosz határon nőtt meg a várakozási idő. Ezért megpróbálunk más irányokba, például Litvánia felé is elindulni a kamionokkal. Problémát jelent a helyi gyáregység működtetése is, akadozik a szükséges alapanyagok beszerzése. A csomagolóanyagoknál például helyi forrásokra kellett átállnunk. Bizonyos nyugati cégek nem hajlandóak orosz ügyfeleknek dolgozni, ami akadályozza az alkatrészellátást, az it-feladatok elvégzését. De mindennél sokkal nagyobb probléma lenne, ha a gyógyszerek törzskönyvezését érintően változnának a feltételek, mert az már az oroszországi üzletünk végét jelentené. Ugyanakkor van jó hír is. Ismét elindult az élet a konfliktus másik szereplőjénél: egyre több kolléga tér haza külföldről Ukrajnába, ahol a nyugati országrészben viszonylag nyugodt körülmények között lehet dolgozni, így újra tudunk oda árut szállítani.

¬ A Richter első negyedéve a termelési láncok szakadozása és az inflác elszabadulása ellenére is jól alakult. Változott-e a helyzet azóta?

Hétről hétre változik. Az első időben azt tapasztaltuk, hogy mint a Covidnál, a háborús időszakban is minden, általunk kiemelten figyelt szegmensben romlottak az üzleti terveinket befolyásoló körülmények. Ez a kép azóta részben javult: a rubel – bár mesterséges beavatkozások árán – mostanra visszaerősödött, és egyelőre az a félelmünk sem vált valóra, hogy az orosz piacon visszaesik a vásárlóerő. Természetesen érzékeljük, hogy más a mostani helyzet, mint a háború előtti. Orosz vásárlóink, tartva az áremelkedéstől, jelentősebb készleteket halmoztak fel március környékén, amire mi is rákényszerültünk, de akkora visszaesést nem tapasztaltunk a forgalomban, mint amivel korábban számoltunk. Ez persze nem jelenti azt, hogy elmúlt a veszély, csupán azt, hogy időben tolódik ez a hatás. De egyszer be fog következni, ebben biztos vagyok.

¬ Ilyen körülmények között megismételhetőnek tartja-e a Richter-csoport kiugró tavalyi árbevételét és eredményét?

Forintban számolva igen, de ehhez kellett a magyar fizetőeszköz lrtékelődése.

¬ Mennyire üti meg a Richtert, hogy elszálltak az energiaárak?

Mivel hosszú távú szerződéseink vannak, hosszú átfutási idővel, ezt az évünket nem befolyásolja. Később természetesen be fog gyűrűzni az árainkba. Minket inkább a vegyi anyagoknál kialakult hny érint rosszul. Extrém áremelkedést tapasztalunk például az ammónnál. Nehéz úgy hatékonyan működni, ha alapvető anyagokhoz nem, vagy csak körülményesen lehet hozzáférni.

¬ Számítanak-e arra, hogy az ősszel újabb Covid-járvány érheti el a térségünket? Mit jelentene ez a gyártásban?

Sok új nőgyógyászati termékkel igyekszünk megjelenni vagy a piacot bővíteni, ehhez pedig elengedhetetlenül szükséges a kapcsolattartás – az orvoslátogatások, a konferenck –, ezért egy újabb járványhullám nagyon nem hnyozna nekünk.

¬ A kormány extraadókkal próbálja betömni a költségvetésen keletkezett lyukat. Hogyan érinti ez a Richtert?

A kép úgy kerek, ha rögzítjük, hogy a gyógyszeripari extraadót még azokban az években is fizetni kellett, amikor más extraadókat éppen nem. A mostani intézkedés nem olyan horderejű, hogy érdemben befolyásolja az idei eredményünket. Pár százmill forintról van szó, betudhatóan a jelentős kutatás-fejlesztési tevékenységünknek. Hozzá kell azonban tenni, hogy az iparágunkat extra mértékben sújtja az inflác, a támogatott szereknek 16 éve fix áruk van, amit azóta nem tudtunk emelni. A támogatott körön kívüli szerek pedig kevesebb mint a 10 százalékát adják a belföldi forgalomnak.

¬ Mit gondol az új kormányzati struktúráról, arról, hogy a Belügyminisztériumhoz került a terület? Hozhat ez változást akár az ágazat, akár a Richter operatív működésében?

Onnantól, hogy a területnek az új ciklusban sem lesz önálló képviselete a kormányzatban, ez a helyzet nem hoz gyökeres változást. Az majd később, az egészségügyi kormányzati adminisztrác felállása után derül ki, hogy operatív szinten mit jelent az ágazat Belügyminisztériumhoz kerülése.