Liu Shaoang rendkívüli érzelmi hullámokat élt meg ebben az évben

 Mandiner  |   2022. június 07., kedd

Magyarországért korcsolyázom – Liu Shaoang a Mandinernek

2022. április 20. 19:56
A megérdemelt pihenését töltő kétszeres olimpiai bajnokkal motivációról, alázatról, az edzői utasítások megkérdőjelezhetetlenségéről és identitásról beszélgettünk.

Csisztu Zsuzsa interjúja a Mandiner hetilapban.

Tizenhat éves korodban beszélgettünk először, és már juniorként is nagy tehetségnek tűntél a bátyáddal együtt. Megfordult akkor a fejedben, hogy nyolc évvel később a világ legsikeresebb szezonját zárod a sportágban?
Így biztosan nem fogalmazódott meg bennem, de mindig is nagy dolgokra készültem Shaolinnal együtt. Az idei olimpia után a legnagyobb kihívást a világbajnokság háromhetes elhalasztása jelentette. Amúgy is elképesztően fáradtak voltunk az olimpia után, de ráhúzni még plusz három erőteljes hetet a tavaly április óta tartó megfeszített felkészülésre – na, ez rengeteget kivett mindenkiből.

Ezért döntött Sanyi amellett, hogy kihagyja a világbajnokságot?
Sokáig tépelődött, és aztán a halasztás megadta a végső lökést ahhoz, hogy pihenni menjen, hogy elrendezzen magában mindent, és újult erővel, fejben erősebben és motiváltabban térjen vissza. Ha valaki képes erre, akkor ő az.

Liu Shaoang átveszi a Magyar Érdemrend középkeresztje polgári tagozata kitüntetést március 14-én. <br> Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd

Liu Shaoang átveszi a Magyar Érdemrend középkeresztje polgári tagozata kitüntetést március 14-én.
Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd

Téged mi motivált a világbajnokságon egy sikeres egyéni, sőt történelmi rekordokat hozó olimpia után?
Amikor már kint voltunk Montréalban, és érzékeltem, hogy a többiek milyen komolyan veszik a versenyt, hogy mennyire győzni akarnak, bennem is felmerült a kérdés: miért ne szálljak be én is komolyan ezekbe a csatákba, ha már itt vagyok?

Nagyobb felbontásért kattintson jobb egérgombbal a képre, majd válassza a „Kép megnyitása új lapon” opciót!

Nagyobb felbontásért kattintson jobb egérgombbal a képre, majd válassza a „Kép megnyitása új lapon” opciót!

Elég látványosra sikerült ez az elhatározás. Az is mérföldkőnek tekinthető a pályádon, hogy a korona­vírus-fertőzés miatt itthon maradó vezető­edző, Csang Csing Lina, valamint a bátyád nélkül álltál fel a jégre, akivel együtt hihetetlen dominanciára vagytok képesek. Úgy tűnik, fel kellett nőnöd ahhoz a kihíváshoz, hogy mire vagy képes nélkülük.
Természetesen lehetett érezni Shaolin és Lina hiányát, de ebből is jól érzékelhető, micsoda nagyszerű stáb a mienk, hiszen nem estünk szét egy percre sem. A dél-koreai edzőnk, Cson Dzseszu és a főleg a női csapatot felkészítő Bánhidi Ákos rendkívül jól kezelte a szituációt. Összezártak mögöttem, segítettek, mindent megtettek értem és a válogatott többi tagjáért.

Például abban is, hogy könnyíts a lelkeden a legkevésbé szeretett versenyszámod, az 1500 méter előtt?
Beszéltük Dzseszuval, hogy az 1500 méter egy bónuszversenyszám, hiszen tényleg nem a kedvencem. Felmerült bennem, hogy ha nem jutok a döntőbe, akkor a B döntőt elengedem az 500 és az 1000 méter kedvéért, amolyan mindent vagy semmit alapon.

Ehhez képest itt hoztad az első aranyérmed. Ez átírta a terveidet?
Tényleg nem az volt a cél, hogy minden versenyszámot megnyerjek, egyszerűen csak próbáltam kihozni mindazt, ami még ebben a szezonban bennem maradt, a lábaimban, a testemben – a sok-sok munka ott szunnyadt bennem. Elengedtem minden görcsösséget, és nem foglalkoztam azzal, hogy mi lesz, ha egyáltalán nem nyerek érmet. Talán ez volt a kulcsa annak, hogy ennyire nyugodtan versenyezzek.

Ne menjünk el az elképesztő rekord mellett, hogy nem csupán négy aranyérmet szereztél – 500-on, 1000-en, 1500-on és összetettben –, de tizenháromból tizenhárom versenyszámot nyertél meg. Van ennél feljebb?
Statisztikailag ez hihetetlenül hangzik, de mindig van feljebb. A 3000-et elengedtük, ott nem kellett hajtanom, és a jövőben egyszer jó lenne ezt a címet is megszerezni. És ott van ugye a férfiváltó: óriási motivációt ad, hogy ott még nincs világbajnoki aranyérmünk, olimpiai elsőségünk pedig már van. Egyszer szeretnék a srácokkal ebben a versenyszámban is a dobogó tetejére állni.

Még szerencse, hogy maradt egy-két kipipálatlan cél, máskülönben mi motiválna még egy ilyen szezon után?
Az, hogy időről időre sporttörténelmet írunk, nem azt jelenti, hogy ez volt a végcél, és nincs tovább, leállunk. Biztos vagyok benne, hogy a duplázás vagy a triplázás ilyen rekordok után legalább akkora kihívás. Az ember nem azért űzi a sportot elsősorban, hogy történelmet írjon, hanem mert szereti. Nekem ez a fő hajtóerő. Kétségtelenül mérföldkőhöz érkeztünk szakmai értelemben, a célunk minél jobban kitolni ezt az időszakot és közben feljebb lépni magunkhoz képest.

Próbáltam kihozni mindazt, ami még ebben a szezonban bennem maradt”

Az látszott a jégen, hogy kicsit mintha csak magaddal versenyeztél volna. Az ellenfeleid, különösen amikor az élre álltál, szinte nem is mertek támadni, akkora respekted volt. Feltűnt neked is?
Valóban érzékelhető volt, hogy a legnagyobb nevek sem támadtak keményen, inkább azt éreztem, hogy lekövették a mozgásomat, miután átvettem a vezetést. A pályán ellenfelek vagyunk, de a pályán kívül nagyon jó kapcsolatot ápolok minden versenyzővel, tiszteljük egymást.

Fotó: AFP / Vladimir Astapkovich / Sputnik

Fotó: AFP / Vladimir Astapkovich / Sputnik

A lelkes kanadai közönség mennyire tette emlé­kezetessé mindazt, ami Montréalban történt? Szívmelengető volt hallgatni, hogy amikor bemutattak a döntők előtt, minden egyes alkalommal óriási taps kíséretében sorolták fel a legfontosabb eredményeidet. Ez még meg tud érinteni?
A pandémia miatt meg kellett tanulnunk üres lelátók előtt is maximális teljesítményt nyújtani, ma már nem igazán befolyásolnak a körülmények. Persze ez alól kivétel, amikor otthon versenyzünk, imádjuk a hazai szurkolást, nagyon jólesik, amikor kihallatszik a tömegből egy-egy „Hajrá, Ádó!” vagy „Gyerünk, Liu tesók!”. Én most sem úgy utaztam ki, hogy hűha, én vagyok az olimpiai bajnok, és most álljon vigyázzba mindenki. Tudni kell kezelni és feldolgozni a sikert. Minden verseny egy új helyzet, hiába akar most mindenki engem legyőzni. Én a következő futamokra úgy fogok felállni, mint egy igazi lelkes versenyző, aki éppen ott és akkor nyerni akar.

Aki nem éli túl a kiképzést, az ne legyen se katona, se élsportoló”

Ha a klubod, a Ferencváros olimpiai bajnokoknak kijáró arcképcsarnokára vagy a bajnokok márványtáblájára gondolok, ahova újra bevésik a neved – méghozzá jó sokszor idén –, akár okod is lenne arra, hogy kicsit fenn hord az orrod…
Hát így ismertél meg az elmúlt években? (Nevet) Nyilván a magasra jutó sportolók között vannak ilyenek és olyanok is. Én is láttam már olyan karaktert, aki azt hitte, hogy az eredményei miatt a magánéletben is bármit megtehet. Én viszont a szerénységben hiszek. Az kifizetődőbb.

Liu Shaoang a férfiak 500 méteres döntőjében a pekingi Fővárosi Sportcsarnokban 2022. február 13-án. <br> Fotó: AFP / Xu Zijian / XINHUA

Liu Shaoang a férfiak 500 méteres döntőjében a pekingi Fővárosi Sportcsarnokban 2022. február 13-án.
Fotó: AFP / Xu Zijian / XINHUA

Ki a legfontosabb kritikusod, akinek a visszajelzése segít, ha szükség van rá?
Nyilván a családom, az edzőim, a szakmai stáb, sőt akár a szövetség is, ha valami ellenállást mutatnék azzal a szakmai munkával szemben, amit az edzőim előírnak nekem. Száz százalékig megbízom bennük. Aki megkérdőjelezi az edzői utasításait, az ne várja az eredményeket se. Nem is értem igazán azokat a folyamatokat, amiket mostanság a sportvilágban látok. Nyilván mindig lesznek félreértések, és az is előfordulhat, hogy néhány edző képes egyes sportolókat a földbe tiporni, ami nem helyes, de aki nem éli túl a kiképzést, az ne legyen se katona, se élsportoló. Sportolónak lenni nagyszerű dolog,  de élsportolónak lenni nagy kihívás. Ezzel számolnia kell annak, aki erre az útra lép.

A kötődésem egyformán fontos mindkét szülőmhöz”

Apropó, család. Sokat nélkülözött téged, most mennyit kap vissza belőled?
Most épp Amerikában pihenünk a barátnőmmel, New Yorkban bújtunk meg egy időre. Nagyon furcsa, de bebizonyosodott, hogy sem odahaza, sem pedig Kínában nem tudok „elbújni” a rajongók elől, ami csodálatos. Ez a jelenség nem azt jelenti nekem, hogy valamifajta híresség lennék, hanem hogy akik megállítanak az utcán, esetleg közös fotót vagy aláírást kérnek, elismerik azt a munkát, amit eddig elvégeztem. New Yorkban szabadon járhatok-kelhetek, itt nem tűnök fel senkinek. (Nevet) Hamarosan továbbutazunk majd, és csak több hét múlva érkezünk haza. Most szükségem van a teljes felfrissülésre, feltöltődésre.

A szüleiddel mennyire aktív a kapcsolatod?
Nagyon is az. Apu folyamatosan üzeneteket küldött az utazás előtt, a futamok után és azóta is, hogy mindig vigyázzak magamra, mert még tart a covidjárvány. Anyuékkal pedig a jövő héten találkozunk, kijönnek Orlandóba a négyéves kishúgommal, és együtt megyünk a Disneylandbe. A kötődésem egyformán fontos mindkét szülőmhöz.

Liu Shaoang a montréali gyorskorcsolya-világbajnokság döntőjében április 9-én. <br> Fotó: MTI / AP / The Canadian Press / Graham Hughes

Liu Shaoang a montréali gyorskorcsolya-világbajnokság döntőjében április 9-én.
Fotó: MTI / AP / The Canadian Press / Graham Hughes

Ez kettős identitás benned, bennetek?
Én magyarnak érzem magam. Az, hogy Magyarországért, magyar színekben korcsolyázom, sosem változik. De félvér vagyok, vagyis félig kínai, és a sejtjeimben kötődöm a kínai kultúrához. Az érmeink­nek, a győzelmeinknek Kínában is örülnek, ott is rengeteg rajongónk és szponzorunk van, és olykor még a kínai versenyzőkkel szemben is szurkoltak nekünk az olimpián.

Még vannak közös nagy terveink a bátyámmal”

Visszatérve a családi kirándulásokhoz és a közös programokhoz, pótolnak ezek valamit abból, ami kimaradt az edzéssel töltött gyermekévek alatt?
Szeretek utazni, nyaralni, s habár imádom a nagyim marhapörköltjét, ilyenkor szívesen próbálok ki új ízeket és ismerek meg újdonságokat. Kétségtelen, hogy ami korábban kimaradt, azt nem lehet pótolni, de egyáltalán nincs hiányérzetem. Nem bántam meg semmit abból, ahogyan a gyerekkorunk alakult. Egyensúly van az életemben, és a sportnak köszönhetően sok mindent megtanultam. A sport tett azzá, aki vagyok a civil életemben is. A Debreceni Egyetem sport és rekreáció szakán tanulok, és egészen biztos, hogy a sporthoz és valószínűleg a gyorskorcsolyához mindig közöm lesz, de egyelőre nem látok ennyire előre. Most a következő, milánói téli olimpiáig vagyok képes előretekinteni. Ott nagy céljaink lehetnek.

A Liu fivérek a budapesti Gyakorló Jégcsarnokban február 18-án, miután hazaérkeztek a pekingi téli olimpiáról. <br> Fotó: MTI / Illyés Tibor

A Liu fivérek a budapesti Gyakorló Jégcsarnokban február 18-án, miután hazaérkeztek a pekingi téli olimpiáról.
Fotó: MTI / Illyés Tibor

Képesek lehetnek a fiatalabbak felvenni majd azt a tempót, amit Sanyival diktáltok a válogatottban?
Szerintem mindenképpen. Van egy fiatal, de nagy tehetségekből álló csapatunk, amely beérhet a milánói olimpiára. Nem titok az sem, hogy még vannak közös nagy terveink a bátyámmal is. A Liu fivérek vagy Liu Brothers márkanevet is szeretnénk építeni a jövőben, de a fókusz továbbra is a sporton marad. Ha egyetlen mondatban kellene összefoglalnom: a gyorskorcsolya a múltam, a jelenem és a jövőm.

***

Nyíri Zoltán: Ádó a Fradi legendájává vált

| Bánfalvi Szabolcs |

Liu Shaoang 2019-ben igazolt a Ferencvároshoz a bátyjával és másik hatvan gyorskorcsolyázóval, valamint Bánhidi Ákossal együtt. Az utánpótlást is érintő komplett szakosztályi igazolás jó szakmai döntésnek bizonyult. „Ádó még csak huszonnégy éves, de már a Fradi legendájává vált az olimpián és a vb-n elért eredményei alapján. Mostantól külön kasztot képvisel. Ismerem a hozzáállását, nem fog megelégedni ennyivel, meg akarja ismételni a fenomenális eredményeit. Kívülről könnyednek, lazának tűnő fiatalember, ám óriási elszántsággal teszi a dolgát. Ő és a bátyja is frenetikus munkabírással van megáldva, nemegyszer álltak fel szinte a nulláról. Az egész életük a short track körül forog, mindent ennek rendelnek alá. Nagyon büszkék vagyunk Ádóra, hatalmas örömöt szerzett ebben az évben mind a magyarságnak, mind a ferencvárosi szurkolóknak” – mondja Nyíri Zoltán, az FTC ügyvezető alelnöke. A Liu testvérekért sorbaállnak a világon. A kínai édesapa kapcsán Kína egyfolytában megpróbál mindent eléjük rakni, mégis mindig Magyarországot választják. „Büszke magyarok és büszke fradisták a Liu fivérek – fogalmaz Nyíri. – Azt mondják, hogy ebben a klubban találtak igazi otthonra. Egy családba érkeztek, amely befogadta őket, az első pillanattól szeretet veszi körül őket. Már megegyeztünk, hogy a Ferencváros sportolói maradnak a következő téli olimpia végéig. Amikor Ádó visszatér a szabadságáról, felavatjuk az olimpiai szobrát. Márványtáblára is újra felkerül a neve mint világbajnoknak, minden évben feltüntetjük a nevét, amikor olimpiát, vb-t vagy Európa-bajnokságot nyer. Ádó megérdemli az ünneplést és az erkölcsi támogatást, és persze a jutalmat is, amely az aranyérmei után jár.”

***

Kósa Lajos: Ádó Bármire képes lehet

| Csisztu Zsuzsa |

„Liu Shaoang valószínűleg a világ legjobb gyorskorcsolyázója jelenleg” – mondja Kósa Lajos, a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség elnöke. Hozzáteszi: azt a rekordot, amit a montréali vb-n összehozott, megcsinálta egyszer ifjúsági világbajnokságon is, vagyis mindegyik távon győzött, és összetettben is nyert. „Döbbenetes, hogy még csak huszonnégy éves, és még a továbbiakban is bármire képes lehet – fűzi hozzá. – És igazán figyelemreméltó, hogy ezt a szereplést egy csikócsapattal hoztuk össze, hiszen nem volt ott Liu Shaolin Sándor és Krueger John-Henry sem. A csapat átlagéletkora húsz és fél év volt. Ha őket jól menedzseljük, és vigyázunk rájuk, akkor ez a sikersztori még folytatódhat.” Kósa Lajos arra külön büszke, hogy Liu Shaoang a Debreceni Egyetemre jár. „Roppant megnyerő természetű ember, és jó látni, hogy még ilyen rekordok után sincs nyoma a motiválatlanságnak. Fantasztikus tehetség a bátyjával együtt, és a kettős identitásából adódóan sok pluszt adhat mindannyiunknak. Történelmi hőseink között számos kiemelkedő alak van, aki horvát, német vagy épp szlovák felmenőkkel is bírt. Részben ez az ereje a magyar kultúrának, vagyis hogy képes integrálni ezeket az embereket úgy, hogy igaz magyarok lesznek” – fogalmaz a szövetség elnöke.

*** 

Bánhidi Ákos: Shaoang a legnagyobb alázattal kezel mindent

| Bánfalvi Szabolcs|

A rövidpályás gyorskorcsolya történetében Liu Shaoang az első európai versenyző, aki megnyerte az összes egyéni távot, és így lett összetettben világbajnok. Bánhidi Ákos, a válogatott edzője és menedzsere lapunknak rámutat: a világon talán hárman tudták ezt teljesíteni Ádón kívül. „Az olimpia nagyon kemény volt mentálisan, ráadásul három héttel elhalasztották a világbajnokságot, amit nehéz volt fejben feldolgozni. Akadtak hiányzók, de a Liu Shaoang szintjén lévő versenyzők közül csak a kínai Zsen Ce-vej és az orosz Szemjon Jelisztratov maradt távol. Ez nem vesz el a magyar sportoló érdemeiből, pláne hogy valóságos iskolázást láthattunk tőle. Ádó egy »űrlény«, nagyszerű fizikális és mentális képességekkel van megáldva, ez most jó formamentéssel párosult, így tudta ezt a fantasztikumot produkálni” – fogalmaz.

Liu Shaoang rendkívüli érzelmi hullámokat élt meg ebben az évben, mégis nagyon erős maradt fejben. „Sok körülmény kell ahhoz, hogy mentálisan jól bírja a sportoló, így a családi, magánéleti, szakvezetési háttérnek stimmelnie kell, de elsősorban Ádó rendkívüli lelkierejét kell hangsúlyozni. Az olimpia előtt elkapta a koronavírust, elvileg ebbe tönkre is mehetett volna. Az előző ötkarikás játékokon kizárták minden egyéni távon, ám a kudarcból többet lehet tanulni, mint a sikerből. Ádó eszerint él, levonja a tanulságokat, ő mindenből építkezik, kiválóan alkalmazkodik a körülményekhez, és ettől egyre erősebb. Ha esetleg megírja majd a memoárját, akkor biztos sok olyan érdekesség kiderül róla, hogy miből merít erőt – bevallom, én sem tudom, mi a titka. Engem is sokszor megdöbbent az elképesztő hidegfejűsége, magabiztossága, de egyáltalán nem öntelt vagy nagyképű. A legnagyobb alázattal kezel mindent” – emeli ki Bánhidi. Felhívja a figyelmet arra is: a rövidpályás szakágban elég egy rezdülés, ha valaki ront, akkor könnyen az utolsó helyen találja magát. „Ádó fantasztikus képességű klasszis, egy olyan sportágban teljesít, ahol egyszerre legalább tizenöten esélyesek az aranyérem megszerzésére, és nüanszon múlhat, hogy nyer vagy az utolsó helyen végez.”

Az edző kitér arra is, hogy Montréalban a versenyeken az ellenfelek látványosan tisztelték Shaoangot, nem mertek kockáztatni, hogy megelőzzék. „1500 méteren brutálisan lepipálta a mezőnyt – értékel Bánhidi. – A riválisok látták és érezték, hogy kitűnő formában van a fiatalabbik Liu, így amikor átvette a vezetést, akkor már azzal foglalkoztak, hogy lehet megszerezni a második helyet.”

Nyitókép: Mátrai Dávid