Így is tízmilliárdokba kerül a vizes VB
Beugrók
Ezúttal várhatóan nem szállnak el úgy a budapesti vizes-világbajnokság költségei, mint az előző, már-már komédiába forduló alkalommal, de így is tízmilliárdokba kerül, hogy Hosszú Katinkáék még egyszer Magyarországon csobbanhassanak.
Baka F. Zoltán
Öt év elteltével újra vizes-világbajnokság lesz Magyarországon. S ki ne emlékezne arra a közfelháborodásra, amit az okozott, hogy a 2017-es rendezvény napról napra, szinte a fizika törvényeit meghazudtoló módon még az események után is drágult? Az eredetileg előirányzott 25 milliárd helyett végül 110 milliárd forintjába került az adófizetőknek. Ráadásul ezúttal jóval rövidebb idő, mindössze négy hónap állt rendelkezésre a szervezésre, miután idén januárban a japánok visszaléptek. Hogy Orbán Viktor ilyen körülmények között lecsapott a lehetőségre, az még a kormányzati sportpolitika legfelső szintjét is váratlanul érte.
A június 17-én induló eseményt remélhetőleg kevesebb botrány kíséri majd, mint az előzőt, amelynek árnyéka hosszúra nyúlik: a rendező cég, a Bp2017 Világbajnokság Szervező és Lebonyolító Nonprofit Kft. legutóbbi beszámolója szerint még 2021-ben is öt beszállítóval állt perben vagy per előtt. Egy esetben felperesként érintett a cég, a többiben viszont a beszállítók kifogásolták a Bp2017 elégtelen teljesítését. Ezek közül az Antenna Hungária egymaga közel 2,5 milliárd forintot követelt a rendezőn, további három vállalkozás pedig együttesen 16 millió forint kifizetését várta tavaly júniusban.
A Bp2017 mérlege ugyanis a tavalyi évnek csak az első feléről ad számot, ezt követően a cég beolvadt a Nemzeti Sportügynökség Nonprofit Kft.-be (ami utóbb zártkörű részvénytársasággá változott). De nemcsak adósságot, hanem közel egymilliárd forint veszteséget is vitt magával, ami brutális, tekintve, hogy a szóban forgó időszakban mindösszesen 2,5 millió forint volt az értékesítésből származó árbevétel (a cég saját tőkéje – 802 millió forintra zuhant). Nem is büszkék erre a korszakra a jogutódok, akiknek olyan egykori szervezők ügyeit kell elsimítaniuk, mint a múltkori vb-n gazdasági igazgatóként dolgozó Balogh Sándor. Ő egyéb üzleti tevékenységével a nyomozó hatóságok figyelmét is felkeltette, elfogatóparancsot adtak ki a kézre kerítésére.
Innen azért nem lesz nehéz nyerni, a soron következő vb-t ennyire pazarlóan megrendezni szinte lehetetlen küldetésnek tűnik. A mostani szervezőcég, a Nemzeti Sportügynökség eleve kötött áron állapodott meg a beszállítókkal. Úgy tudni, az érintett cégek eleinte próbálkoztak a költségkeret fellazításával akár 50 milliárd forintig is, de a korábbinál nagyobb transzparencia, valamint a legfelső kormányzati szintek baráti támogatásának elmaradása végül 30 milliárd környékére állította be a költségvetést.
Ebből 27 milliárd forintot tesznek ki a rendezéssel közvetlenül összefüggő kiadások, további mintegy 4,5 milliárdot pedig a Nemzetközi Úszószövetségnek (FINA) fizetendő jogdíjak. Utóbbiakat azonban dollárban állapították meg a felek, így a forint gyengülése a rendezőt terheli. S azok a beszállítók is kitettek az árfolyammozgásnak, amelyek fix áron szerződtek ugyan, de saját beszerzéseik közt importált eszköz is van. Vélhetően nem tartoznak ezek közé a NER-ben otthonosan mozgó Balásy Gyula érdekeltségei, amelyek közül a Moonlight Event Kft.-ről és a Visual Europe Zrt.-ről úgy tudni, hogy kommunikációs, rendezvényszervezési megbízást nyertek a vb rendezőitől. Ezzel kapcsolatos megkeresésünkre lapzártáig nem érkezett válasz.
Nem lesz gigantomán ugrótorony a Dunán
Összességében tehát minden adott ahhoz, hogy ezúttal a tervezett keretek közt maradjon a büdzsé: az infrastruktúrára nem kell költeni, az uszodák rendelkezésre állnak, nem lesz gigantomán ugrótorony a Dunán, legfeljebb néhány pótlelátóra lesz szükség a már meglévő helyszíneken – ígérik a szervezők. A kiadások főleg a tényleges rendezésre, valamint a közvetítésre mennek el. Utóbbiból kihagyhatatlan a tavaly még pereskedő Antenna Hungária, amely időközben a Mészáros Lőrinc közreműködésével nagyra nőtt, de a felcsúti milliárdostól már függetlenedett 4iG érdekeltségébe került.
A furmányos magyar cégek megpróbálhatják megkeresni a kiskapukat, de valamit érzékeltet azért a szigorúbb gazdálkodásból, hogy – úgy hírlik – engednek a más esetekben elvárt jutalékukból. A kapzsiság persze nem csak az elmúlt 12 évben helyzetbe hozott magyar cégeket jellemzi, a FINA illetékesei is tartják a markukat, amikor csak lehet. Jogdíjként például eredetileg közel kétszer akkora összeget kértek, mint amennyiben végül sikerült megállapodni. Ráadásul szakértők szerint a piaci szemléletet, üzleti logikát is nélkülözi az a modell, amelyben a közvetítés minden költségét a rendező ország állja, ellenben a bevétel egésze a nemzetközi szövetséget illeti. Utóbbi akkor sem finomkodott, amikor a vb-re utazó delegációt kellett összeállítania, ám végül ez ügyben is sikerült kompromisszumra jutniuk a feleknek, s a tervezettnél kisebb csapat érkezik Magyarországra.
Az öt évvel ezelőtti eseményhez hasonlóan most is részben a magyarországi szervező intézi a szállásfoglalásokat. Tájékoztatásuk szerint egyelőre terv szerint halad minden, nem úgy, mint 2017-ben, amikor nagy botrány lett abból, hogy a Bp2017 által lefoglalt, de végül üresen maradt szállodai szobákat csak külön unszolás után volt hajlandó kifizetni a cég. Az idén ilyenről egyelőre nem tudni, és jó hír az idegenforgalomnak, hogy várhatóan sokan érkeznek külföldről. Olyannyira, hogy a soproni helyszínen már május közepén gondot jelentett a szobafoglalás, mivel a vizes-vb-t éppen akkor rendezik, amikor a Telekom Volt Fesztivált is, amely önmagában leköti a helyi szálláskapacitásokat.
A megszokottnál visszafogottabb költségkalkulációkat persze lehet azzal is magyarázni, hogy a szervezés oroszlánrésze a választási kampány időszakára esett. Ám ha volt is olyan félelem a kormányoldalon, hogy az esetleges túlárazásokról szóló hírek politikai muníciót szolgáltathatnak az ellenzéknek, a választási eredmények ismeretében kijelenthető, hogy ebből a szempontból indokolatlan volt az óvatosság.