Ideológia kontra biológia – transznemű sportoló ügye kavarta fel az úszósportot
Dobozi Gergely írása a Mandiner hetilapban.
György Réka huszonöt éves úszó, többszörös magyar bajnok, megjárta a 2016-os olimpiát is. Jelenleg az egyesült államokbeli Virginia Tech egyetem úszócsapatának tagja. A szélesebb közvélemény előtt akkor lett ismert, amikor idén márciusban nyílt levélben szólalt fel a transznemű nők és a biológiai nők együttes versenyeztetésével szemben. György Réka ötszáz yardos gyorsúszásban mérette meg magát az amerikai egyetemi atlétikai szervezet, a National Collegiate Athletic Association (NCAA) úszóbajnokságán.
A tornán helytállt, a döntőről egyetlen helyezéssel maradt le. Helyette az a Lia Thomas úszhatott az első helyezésért, aki fiúként született, később nemi transzformációs eljáráson esett át, és jelenleg már nőnek tekinti magát. Saját bevallása szerint kamaszkorában óvakodott a hormonterápiától, attól tartott ugyanis, hogy ha aláveti magát, az az úszókarrierje végét jelentheti.
Lia Thomas végül az első helyen végzett az NCAA tornáján, történelmet írva: ő lett az első transznemű sportoló, aki megnyerte a szövetség első divízióját. „Szenvedéllyel csinálja, amit csinál, és megérdemli az ehhez való jogot. Másrészről azonban kritikával kívánom illetni az NCAA azon szabályait, amelyek lehetővé teszik, hogy ellenünk, biológiai nők ellen induljon a versenyeken.” Ezeket a sorokat György Réka az NCAA-nek címzett nyílt levelében írta az eset kapcsán. A levélben kifejtette azt is, ez a sportesemény lett volna az utolsó lehetősége arra, hogy a döntőbe bejutva az All-American címért úszhasson, amely a kiválóságot díjazza a felsőoktatási sportéletben. „Valahányszor egy transznemű atléta versenybe száll, a biológiai nők veszítenek egy helyezést” – mutatott rá.
Egyesek szerint nemcsak Lia Thomas írt történelmet, hanem György Réka is. Kevés olyan sportolót találni ugyanis a tengerentúlon, aki nyíltan fellép a progresszív szabályok ellen. Honfitársunk esete nagy médiavisszhangot váltott ki, emiatt vezető amerikai politikusok ingerküszöbét is elérte. Ron DeSantis, Florida kormányzója például március 22-én hivatalos határozatot hozott arról, hogy az állam nevében Emma Weyantet, Lia Thomas ezüstérmes riválisát ismeri el a 2022-es NCAA-bajnokság első divíziójának bajnokaként az ötszáz yardos gyorsúszásban. A határozat preambulumában DeSantis úgy fogalmazott, hogy a biológiai férfiaknak nem volna szabad „meglopni” a nőket azzal, hogy a nekik járó elismeréseket, díjakat és ösztöndíjakat nyerik el. A kormányzó Twitter-bejegyzésében rögzítette: azzal, hogy az NCAA megengedi, hogy férfiak nőkkel versenyezzenek, lényegében a nőket fosztja meg a lehetőségektől. Ezt csalásnak minősítette.
Pontosan milyen előnye származhat egy transznemű nőnek a biológiai nőkkel szemben? Ez idáig igen kevés kutatás született a transzneműek élsportolói teljesítményéről. Ezek egyik egy 2020-ban az amerikai hadsereg megrendelésére készült tanulmány. Ebben a szolgálat alatt nemváltáson átesett, biológiai férfiból transznemű nővé változott katonák teljesítményét értékelték. Ez a folyamat jellemzően hormonterápiára épül, amelynek során csökkentik a test tesztoszteronszintjét az ösztrogénszint egyidejű növelése mellett. A kutatás szerint azoknak a transznemű nőknek, akik egy éven keresztül részesültek hormonterápiában, továbbra is jobb volt a sportteljesítményük, mint a biológiai nőknek. S bár két év elteltével javarészt eltűnt a köztük lévő szakadék, így is 12 százalékkal gyorsabban futottak, mint a cisznemű alanyok.
Fotó: MTI / Illyés Tibor
Ezek és a hasonló, korábban vitán felül álló panaszok, dilemmák, problémafelvetések várhatóan a jog területére kerülnek majd át – magyarán bíróságoknak kell majd foglalkozniuk a felmerülő a kérdésekkel. Megütközést váltott ki a minap Ketanji Brown Jackson, az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága bírójelöltjének állásfoglalása. Tennessee republikánus szenátora, Marsha Blackburn ugyanis azzal a kérdéssel fordult Joe Biden elnök jelöltjéhez a szenátusi meghallgatáson, hogy tudná-e definiálni a nő szót. „Hogy tudok-e definíciót? Nem, nem tudok. Ebben a kontextusban nem, nem vagyok ugyanis biológus” – válaszolta. Válaszát a konzervatív közvélemény heves tiltakozással fogadta, számos kritika érte a jelöltet, mert nem tudott egyenes választ adni erre az egyszerű kérdésre. A The Spectator újságírója, Stephen L. Miller szerint a bírójelölt válasza bizarr, ugyanis erre az lett volna a legegyszerűbb válasz, hogy „én magam vagyok a definíció”. Sara A. Carter oknyomozó riporter szerint pedig egyenesen arról van szó, hogy a woke értékek mentén felvilágosult világban egy tanult nő már nem is képes meghatározni önmagát.
A nő meghatározását a maga részéről Sebastian Coe, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnöke rövidre zárta. A The Daily Telegraphnak adott interjújában a következőképpen fogalmazott: „A gender nem lehet ütőkártya a biológiával szemben. Sportszövetségi elnökként nem engedhetem meg ezt a luxust. Ezt csak azok a szervezetek engedhetik meg maguknak, amelyek e problémának nem a gyakorlati oldalával szembesülnek.”
A törölt Twitter-fiók
Március közepén György Réka nyílt levele kapcsán az a hír terjedt el, hogy a Twitter blokkolta az úszó felhasználói fiókját gyűlöletbeszéd miatt. A sportoló nevében elcsalt versenyről, méltánytalanságról szóló bejegyzést tettek közzé. Sokan a big tech cenzúráját látták, valójában György Réka helyett egy személyiségtolvaj üzemeltette a felhasználói fiókot. Az úszótól lapunk megtudta, hogy hivatalos álláspontját a fentebb idézett nyílt levélben közölte, azon túlmenően többet nem áll módjában tudatni a közvéleménnyel.
Más sportok is jelezhetnének
Csere Gáspár olimpikon, a BEAC atlétája egyetért György Rékával, s azt tartaná ideálisnak, ha az úszás mellett más sportágak női versenyzői is megnyilvánulnának a transznemű sportolók bevonása kapcsán. Olyan, sportágakon átívelő megoldást vár, amellyel minden szereplő azonosulhat, a többséget sem éri hátrány a kisebbség integrációja során. Leszögezi: a sport különleges, a hagyományőrzést és a progressziót egyszerre ötvöző terület, a mérhetőség és a természettudomány tekintélye a sport mindenkori biztosítéka.
***
Gyermekkorban a fiúk és a lányok hasonló izomtömeggel rendelkeznek. A pubertás hoz változást: nyolc-kilenc éves kortól a fiúk testét szinte egyik napról a másikra árasztja el a tesztoszteron nevű hormon, amely a férfiak erőnlétének alapja. A Mayo Clinic becslései szerint egy egészséges nő hormonháztartása 0,3 és 2 nanomol/liter közötti tartományban tartalmaz tesztoszteront, egy egészséges férfi szervezete esetében ugyanez a tartomány 8,3 és 32,9 nanomol/liter között húzódik. Megjegyzendő, hogy a hormonterápia hatásossága azon múlik, hogy a pubertásblokkolók beadását még a nemi érés korai szakaszában megkezdik-e. Tizenegy éves kor környékén már általában karakteres eltérés mutatkozik a lányok és a fiúk vázizomzata tekintetében. Innentől kezdve atlétikai szempontból is eltérő teljesítményre képesek. Az USA számos államában mégis megengedik, hogy a transznemű kamaszok együtt versenyezzenek lánynak született társaikkal – mindaddig, amíg lánynak érzik magukat. Connecticut államban például a pubertásblokkolót szedő transznemű lány futók is együtt futhatnak lány társaikkal.
Nyitóképen: Lia Thomas transznemű sportoló, aki 500 yardon, gyorsúszásban győzelmet aratott az NCAA divízió I-es országos egyetemi bajnokságon. Fotó: Reuters / Brett Davis / USA TODAY Sports