Főzni kell
Forintbefőzés
Olcsóbb és egészségesebb is, ha tudatosan táplálkozunk, okosan vásárolunk, és főzünk magunkra. Cserébe több időt és energiát kell ráfordítanunk.
Az egészséges táplálkozás drága – tartja a közvélekedés, de ami azt illeti, a járvány és a háború miatt elszabadult infláció mellett most már mindenféle étkezés drága, és várhatóan egyre drágább lesz. Ám a rohamosan emelkedő árak mellett sem kell feltétlenül vagyonokat költeni arra, ha valaki egészségesen akar étkezni. Az első lépés bizony az, hogy főzni kell: a házi készítésű koszt olcsóbb, mint étteremben enni vagy rendelni, esetleg készételeket vásárolni. Az otthon készült étel alapesetben egészségesebb is, persze csak akkor, ha almát almához hasonlítunk, nem pedig egy jó zsíros pacalpörkölthöz. A saját konyhában főtt-sült étek nem csak az egészségesebb hozzávalók miatt jobb és olcsóbb, több tanulmány arra jutott, hogy akik rendszeresen főznek magukra, jóval kevesebb kalóriát, cukrot és sót fogyasztanak.
A főzés persze időt, energiát és figyelmet igényel. Érdemes egyheti menüt előre kitalálni, majd összeírni a hozzávalókat. Az sem ördögtől való, ha valaki az otthon található alapanyagokhoz igazítja a tervezett menüt. Az élelmiszer-pazarlás az egész fejlett világban komoly probléma, Magyarországon az élelmiszerlánc-biztonsági hivatal (Nébih) szerint lakosonként évi 68 kiló élelmiszer megy veszendőbe. Ez nem csupán oktalan pazarlás, de költséges is – és minél drágább az élelmiszer, annál költségesebb.
A boltban persze könnyű elcsábulni, különösen az sarkall impulzusvásárlásra, ha valaki éhesen tér be az üzletbe. Ráadásul ilyenkor mindenki hajlamosabb az éhséget gyorsan csillapító, de egészségtelen, feldolgozott élelmiszereket venni. Azt is érdemes szem előtt tartani, hogy ami a leginkább szem előtt van, az általában nem a legolcsóbb áru. A friss zöldség és gyümölcs jellemzően csak rövid ideig elérhető, az év többi részében melegházi vagy importárukat kínálnak helyette – ezek nem olyan finomak, ráadásul drágák. Ma már gyakorlatilag az év bármely szakában bármit lehet kapni. Szezonon kívül a fagyasztott zöldség-gyümölcs gyakran olcsóbb, tápanyag- és vitamintartalomban pedig a kutatások szerint nem rosszabb a frissnél.
Nagyobb mennyiségben vásárolni jellemzően olcsóbb, de még főzni is jobban megéri nagyobb adagokban, egyrészt anyagilag, másrészt időben és energiában is. A főtt ételek nagy része is jól fagyasztható. És a házi koszt nem csak otthon fogyasztva olcsóbb és egészségesebb: érdemes ebédet, uzsonnát, reggelit csomagolni a menza vagy az ételrendelés helyett.
Az első lépés, hogy főzni kell
Vannak olyan alapélelmiszerek, amelyek tápanyag- és vitamintartalma magas, ugyanakkor megfizethetők, vagyis táplálkozási szempontból „költséghatékonyak”. Ilyen például a rizs, a lencse, a borsó, a bab, a répa, a hagymafélék, a tojás – bár annak éppen most száguld fölfelé az ára – vagy az alma. A hús nem olcsó – kivéve, amikor hatósági áras –, ugyanakkor fontos fehérjeforrás. Ám más élelmiszerekkel is be lehet vinni a szükséges fehérjét, a hús kiváltására alkalmasak a hüvelyesek, a tojás és a hal. A hal szintén az egészséges, de drága élelmiszerek mezőnyébe tartozik, pénztárcabarát módon legfeljebb módjával fogyasztható. A halkonzervek azonban olcsóbbak, ráadásul sokáig eltarthatók.
A káposzta olcsó, antioxidánsokban gazdag, így csökkenti a rákbetegségek kialakulásának valószínűségét. A tojás nem csupán remek fehérjeforrás, de szintén sok antioxidánst tartalmaz, továbbá vasat, folsavat, A-, D- és E-vitaminokat is. A magyar gasztronómiában a répa leginkább csak levesekben ismert, holott rendkívül egészséges, gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, rostokban és a béta-karotin nevű antioxidánsban, amely hasznos a jó látás megőrzésében, és még a bőrnek is jót tesz. A burgonya Magyarországon szó szerint alapélelmiszer, és ez egyáltalán nem baj: rostokban gazdag, sok káliumot, magnéziumot és egyéb fontos tápanyagokat tartalmaz. Külön előnye a magas keményítőtartalma – a keményítő több hasznos bélbaktérium tápanyaga. Szintén alapélelmiszer a magyar konyhában a hagyma, és ez ugyancsak jó dolog. A hagymafélék bőséggel tartalmaznak gyulladáscsökkentő anyagokat, köztük a kvercetint, amely egyúttal az immunrendszert is erősíti, ráadásul hasznos a szívbetegségek és a rák megelőzésében. Közhely, hogy az alma egészséges, de valóban így van, és az év jelentős részében ez az egyik legolcsóbb gyümölcs. Szintén gazdag kvercetinben és katechinekben, amelyek a zöld teában is megtalálhatók. ¬