„Az ég szerelmére, addig ki fog tanítani?”
Elkeseredettség és apátia – rossz hangulatban kezdődik az új tanév
Szeptember 1-jén indul az új tanév, ám úgy tŠnik, a pedagógusok korábbi tiltakozásai ellenére sem változik semmi az oktatási rendszerben. A Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke, Totyik Tamás szerint 16 ezer felett van a hiányzó pedagógusok száma, „túlélő üzemmódban léteznek a kollégák”, ennek orvoslására azonnali béremelésre lenne szükség. Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom vezetője pedig úgy látja, a pedagógusoknak nem maradt más eszközük, mint a polgári engedetlenség folytatása.
HUTTER MARIANNA
Ki fognak nyitni az iskolák, de nagyon komoly szak- emberhiány lesz – errőbeszélt a Magyar Hang megkeresésére Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke a szeptemberben esedékes tanévkezdés kapcsán. Bár az alaptörvény rögzíti, hogy mindenkinek joga van a megfelelő színvonalú oktatáshoz, szerinte ezt a mostani rendszer nem fogja tudni biztosítani a gyerekeknek, ugyanis információik szerint 16 ezer felett van az óvodákból, általános iskolákból és gimnáziumokból hiányzó pedagógusok száma.
Hatalmas a pedagógushiány
– Rendkívül elkeseredett hangulatban vannak a pedagógusok, és ami igazán aggaszt minket, hogy mély apátia van. Túlélő üzemmódban léteznek a kollégák – jelentette
ki Totyik Tamás. Azzal kapcsolatban, hogy a kormány az uniós pénzekből 2028-ig zárkóztatná fel a pedagógusbéreket az átlagbérek
80 százalékára, úgy fogalmazott, ez jó cél, de: „az ég szerelmére, addig ki fog tanítani?”. Azonnali béremelésre is szükség lenne – vélte.
Hasonló aggodalmakat fogalmazott meg megkeresésünkre Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom vezetője. Egészen nagy elkeseredettség és felháborodás van a pedagó-
gusok közt amiatt, hogy nem történt semmilyen őket segítő intézkedés az elmúlt hónapokban – mondta.
Úgy vélte, „a kormány által belengetett, hosszan elhúzódó fizetésemelés elégtelen ajánlat, mert most
van drámai helyzet, iszonyatosan sok kolléga hiányzik a rendszerből, akik pedig még a pályán vannak,
nem tudnak megélni”. Szerinte utóbbi már nemcsak a kezdő, de a sok éve tanító pedagógusokra is igaz, vagyis „a kormánynak sokkal ütősebb ajánlattal kellene előállnia
ahhoz, hogy a helyzet javuljon”.
– Utóbbihoz arra is szükség lenne, hogy a kabinet abbahagyja a sértő és lenéző kommunikációt, amit
évek óta folytat a szakmával szemben – tette hozzá.
Precíziós sztrájkra buzdítanak Kérdés, hogyan tudják érvényesíteni érdekeiket a pedagógusok
a kibontakozó megélhetési válság közepette. Totyik Tamás úgy véli, miután olyan törvényt fogadtak
el, ami miatt a pedagógusok gyakorlatilag csak a lyukasórájukban sztrájkolhatnak, a klasszikus
sztrájk megszervezése nem egyszerű. Ugyanakkor az úgynevezett precíziós sztrájkon gondolkodnak.
A tavaszi, hivatalos sztrájkok során a Klebelsberg Központ nemcsak a sztrájkkal töltött órákat vonta le
a pedagógusok fizetéséből, hanem tanóránként további 50 százalékot is (amit azzal indokoltak, hogy
azt az elmaradt tanórára fordított elmaradt felkészülési idő miatt vonták le). Sokan heti 26 tanórát
tanítanak, ha ezt 1,5-del megszorozzák, az 39 óra a sztrájk idején meghatározott számítás alapján.
Így összesen heti egy óra maradna a szülőkkel történő konzultációra, a gyerekek tanórán kívüli foglalkozására. Ha ezenfelül további munkára kéri az iskola a pedagógust,
akkor a PSZ azt javasolja, hogy ezt az érintettek kérjék írásban, és számoltassák el túlmunkaként, vagyis
ha sztrájk esetén másfélszeres bért vonnak le, fizessenek annyit elvégzett munka esetén is.
És hogy fognak-e tüntetni? Bár még a szakszervezet nem döntött róla, de valószínűleg szeptember
másodikán, a diákok által meghirdetett demonstrációhoz csatlakozni fognak. – Polgári engedetlenségi
akciókat nem szervezhet a szakszervezet, de megértjük, ha a kollégák elkeseredettségükben a tiltakozás e formáját választják – jelezték.
Totyik Tamás arra is kitért, kíváncsiak, mi lesz, ha novemberben megérkeznek az első energiaszámlák, akkor ugyanis már nemcsak
a pedagógusok, hanem mindenki más is érzékelni fogja, hogy komoly megélhetési problémák vannak. – Ez esetben a szakszervezetek
is határozottabb lépéseket fognak tenni – mondta. Tehát ha más ágazatok szakszervezetei tüntetnének,
feltehetően a PSZ is csatlakozna.
Marad a polgári engedetlenség Törley értékelésében a pedagógusok évek óta küzdenek az oktatási
rendszer tartalmi és strukturális gondjainak felszámolásáért, de mostanra már elsődlegessé vált
a bér és munkakörülmények kérdése. Így amíg ez nem rendeződik, addig más problémákat sem lehet
megközelíteni. – Azon vagyunk, hogy folytatódjon a tiltakozás. Ennek legerősebb formája a sztrájk
lenne, de miután ennek jogát gyakorlatilag megsemmisítették az oktatási intézményekben, így marad
a polgári engedetlenség – mondta.
Felidézte, a Budaörsi Illyés Gulya Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum már júniusban bejelentette, ősztől folytatják a polgári engedetlenségi akciót, ehhez
pedig már csatlakoztak például a fővárosi Kölcsey Ferenc Gimnázium tanárai, ahol Törley Katalin
is tanít. – Tervezzük, hogy a polgári engedetlenség valamilyen koordinált formában jöjjön létre,
de nehéz ebbe beleállni, mert nem tudjuk, milyen retorziókkal nézhetünk szembe. Ha valaki a megélhetéséért küzd, a munkabeszüntetés
miatt kieső munkabér nehezen elviselhető – vélte a pedagógus.
Ennek mérséklésére a Tanítanék Mozgalom azt tervezi, hogy ahogy tavasszal adományokat gyűjtöttek
a polgári engedetlenség eszközével élő pedagógusok kieső bérének kompenzálására, ezt most ősszel is
megteszik. Akkor ennek elősegítésére tüntetéssel egybekötött szolidaritási koncertet szervezett a Tanítanék Mozgalom a Molnár Áron
színész vezette NoÁr Mozgalommal közösen, így gondolkodnak azon, hogy ősszel is szervezzenek ilyen
eseményt. – Látványos akciókkal induló évkezdésben reménykedem – tette hozzá.