Férfitesttel a női sportban?
Csisztu Zsuzsa írása a Mandiner hetilapban
Talán halogatható lett volna a transzgenderjelenség kontra női versenysport téma alapos kitárgyalása, ha egy Will Thomasként biológiailag férfinak születő, ma Lia Thomasként a nők között versenyző transzgender úszó nem írja újra idén márciusban az amerikai Egyetemi Atlétikai Nemzeti Szövetség (National Collegiate Athletic Association – NCAA) bajnokságának női úszórekordjait. De mivel amerikai női olimpiai és világbajnoki érmesek eredményeit taszította a feledés homályába, kongani kezdtek a vészharangok. Hazánkban először a Mandiner vette a bátorságot, hogy egy exkluzív videófilm és egy tudományos, valamint sportdiplomáciai megközelítésű kerekasztal-beszélgetésen mélységében foglalkozzon a kikerülhetetlen és a nők sportjára nézve hatalmas veszélyeket rejtő transzgenderjelenséggel.
A Mandiner riportfilmjében a magyar riói olimpiai úszócsapat egy tagja, az amerikai egyetemi bajnokságok legjobbjai közé tartozó György Réka beszélt tapasztalatairól. Ő volt az a lány, aki azután írt tiltakozó levelet az NCAA vezetőségének, hogy lemaradt a márciusi bajnokság B döntőjéről is, miután Lia Thomas – kihasználva férfitestéből fakadó fizikai fölényét – a szövetség engedélyével beszállt a versenybe, maga mögé utasítva korábbi olimpiai és világbajnoki érmeseket. Lia Thomas győzelmével mindenki eggyel lejjebb sorolódott a bajnokság ranglistáján, így György Réka is átkerült a tartalékok közé. Réka levelében leszögezte és e cikk szerzőjének adott exkluzív interjújában is elmondta: tiszteletben tartja mindenki nemi identitásához való jogát, és elismeri Lia úszóteljesítményét, de nem tartja igazságosnak, hogy a férfinak született versenyző akár az egyetemi, akár a professzionális sportban nőként indulhat, tisztességtelen versenyelőnyre téve szert a biológiából adódó különbségek miatt.
György Réka írására sosem érkezett hivatalos válasz, sőt – olyan kivételek mellett, mint a levelét a közösségi médiában is megosztó Hosszú Katinka – a legtöbben inkább csak privátban álltak ki a nézetei mellett, mivel mindenki tartott attól, hogy transzfóbnak bélyegzik, és jönnek majd az ebben a környezetben oly jellemző retorziók. Akadt olyan is, akit a Pennsylvaniai Egyetem vezetősége tartott vissza a nyilatkozattól, nehogy a jelenlegi politikai légkörben az a kép alakuljon ki, hogy az úszók elégedetlenek a transznemű Lia Thomas indulása miatt. Pikánssá teszi a helyzetet, hogy Thomas egyébként még tényleges nemátalakító műtéten sem esett át, mindössze tesztoszteronszupresszív készítményeket szedett egy éven keresztül, amelyek azonban semmilyen érdemi változást nem hoztak 185 centi magas, kifejlett férfialkatán, hosszabb karjain és lábain, szív- és tüdőkapacitásán. Haját megnövesztette, s a rajtkőre női úszódresszben állt, amelyet – sokak legnagyobb megrökönyödésére – a női öltözőben vett magára. Amikor a legtöbb női úszó, számos jogász és aktivista tiltakozott az ellen, hogy a férfi nemi szervekkel bíró sportoló együtt öltözködjön a cisz nőkkel, az NCAA válasza meglehetősen cinikusan annyi volt, hogy Lia Thomas esetében nincs helye diszkriminációnak, és ha a cisz női versenyzőknek bajuk van ezzel, akkor forduljanak az egyetemen ingyenesen elérhető pszichológus tanácsadóhoz.
Ha nők szednek tesztoszteront, az dopping
Hamar nyilvánvalóvá vált, hogy a Virginia Állami Műszaki Egyetemen egyszerre két diplomát szerző, a jövőben pszichológus szakemberként autista gyerekek terápiájával foglalkozó György Réka volt az egyetlen bátor versenyző, aki nem törődve a várható – jellemzően karaktergyilkosságba torkolló – következményekkel, nyíltan vállalta véleményét. Ahogy a videófilmben kifejtette: „Valakinek fel kellett állnia, és ki kellett mondania, amit ki kellett.” A bélyeget persze ő is megkapta, és a médiafigyelmet is, de a nagy amerikai tévécsatornák zaklatásig menő interjúkéréseit visszautasította, és csak a Mandinernek nyilatkozott.
Fontos megemlíteni, hogy a videóban exkluzív nyilatkozatot tett Donna de Varona olimpiai bajnok, korábbi világcsúcstartó úszónő és sportújságíró. A nők fair playhez való jogát szegezte szembe a transzlobbival, rámutatva, hogy ha női sportolók szednének tesztoszteront, az azonnal doppingnak minősülne, ezért szerinte a sportvilág működését mindenképpen újra kellene gondolni.
A videóvetítést követően Schmitt Pál, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) magyar tagja és Merkely Béla professzor, a Semmelweis Egyetem rektora, a Nemzetközi Úszószövetség (FINA) orvosi bizottságának tagja is készségesen megosztotta nézeteit a nagyszámú hallgatósággal a sportdiplomácia és az orvostudomány, elsősorban a biológiai természetű sportélettani versenyelőnyök szemszögéből. Schmitt Pál felidézte, hogy az olimpiai eszme hívószava, a „Gyorsabban, magasabbra, erősebben!” olyan szlogen, amely mögött egyértelműen felfedezhető a fizikumból adódó biológiai versenyelőny a férfiak oldalán. Például a női rúdugrás világcsúcsa majdnem egy méterrel kisebb, mint a férfiaké. Visszaemlékezett, hogy a vívásban tízből tízszer a férfiak voltak gyorsabbak. Elhangzott: maximálisan egyetért azzal, hogy a NOB szempontjából a fair versenyzés megteremtése a cél, más kérdés, hogy a szervezet egyre inkább igyekszik hátralépni és minden további szabályozási folyamatból kimaradni a transzgenderkérdésben, mondván, ez a nemzetközi sportági szakszövetségek kompetenciája. (Persze onnan is érdemes megvizsgálni ezt a kérdést, hogy a Thomas Bach vezette NOB nem attól tart-e valójában, hogy egy olyan globális testületnek, amelynek egyik legfőbb finanszírozója a televíziós közvetítési jogokért dollármilliárdokat fizető amerikai NBC tévétársaság, túl rizikós szembehelyezkednie az Egyesült Államokból terjeszkedő woke ideológiával.)
Ha nem lép a NOB, megteszik a nemzetközi szövetségek
Elsőként épp a 19. vizes világbajnokság ideje alatt Budapesten ülésező FINA-kongresszus szakmai testülete rukkolt elő egy úttörő javaslattal, amely valójában kitiltotta a felnőtt transzgender nőket a női vizes sportok világából, új kategória létrehozását javasolva a nemváltó versenyzők számára.
Érdemes megvizsgálni Merkely Béla tudományos megközelítését. A professzor maga is aktívan bekapcsolódott a FINA orvosbizottsági előkészítő munkájába a budapesti kongresszuson nagy vihart kavaró és bátornak nevezett döntés előtt. Merkely professzor a nők fair playhez való jogát, valamint a női sport megmentését említette mint legfőbb küldetést, hiszen a nők sokáig küzdöttek azért, hogy hasonló számú sportágban, hasonló eséllyel mérethessék meg magukat, mint a férfiak. Ezek nagy veszélybe kerültek. Hozzáfűzte: úszásban – úszásnemtől függően – 100 méteren 5 és 7 másodperc között van a különbség, a legjobb kétszáz időeredmény közé egy nő sem tud bekerülni – csak a leghosszabb gyorsúszószámokban, 800 és 1500 méteren, ott is pusztán azért, mert kevesebb az induló. Kiemelte, a legjobb női úszók a 14 év körüli fiúk csúcsteljesítményét tudják hozni, a felnőtt férfiakét nem, itt látványosan szétválik a férfi- és női úszás. A FINA a pubertásnál, vagyis tizenkét éves kornál húzta meg a határt: ha az előtt volt nemátalakító műtétje egy versenyzőnek, akkor részt vehet a nők közötti futamban, ha utána, akkor nem – emlékeztetett. Azt is hangsúlyozta, hogy a legtöbb országban a pubertás előtti nemátalakító műtétet nem engedélyezik, a FINA nem is ezt akarja támogatni, csak kijelölte, mi az a helyzet, amelyben a transzgender sportoló nem veszélyezteti a női sport fair playét; „hasonlóan a paralimpiához, ahol a különféle sérültségi szinteknek megfelelően alakítják a kategóriákat a fair verseny érdekében”– szögezte le. A fair play szempontjából – visszautalva a videóban látott Lia Thomas- jelenségre – aggályosnak nevezte, hogy „egy közepes férfi úszóból hamar lehet világcsúcsot úszó transznemű nő”. A nem genetikailag meghatározott tulajdonság – tette hozzá –, még az átmeneteknél is megjelenik egy fenotípus a másodlagos nemi jellegek szintjén.
A rektor elmondta, a Nemzetközi Úszószövetség orvosi bizottságának tagjai között nem volt egyetértés abban a kérdésben, hogy mi legyen a transzgender nők esetében az elfogadott tesztoszteronszint. Végül a FINA legfelső szerve döntött arról, hogy nem lehet más szabályrendszert alkalmazni a nőknél – nem fogadják el az emelt tesztoszteronszintű transznőket a női versenyzők között. Elegendő számú transznemű jelentkező esetében viszont külön versenyt rendeznek nekik, ahol az esélyek nagyjából azonosak.
Gyerekek a műtőasztalon?
Aggodalmak a FINA bátor döntése ellenére is felmerülnek. Wladár Sándor, a Magyar Úszó Szövetség elnöke a kerekasztal- beszélgetésre reagálva így fogalmazott: „Nekem ezzel egy bajom van: ha megnézem a rendszerünkben a korosztályos versenyeket, hatévesen már jobbak a fiúk, vagyis már a pubertás előtt is jobbak a lányoknál. Ne az legyen, hogy hoznak egy szabályt, kőbe vésik, és sok nemzet részéről – láttuk anno, hogy két keletnémet ruhásszekrény állt Egérke mellé – lehet nemátalakító kezdeményezés, amikor már súlyos másodpercelőnyük van a fiúknak a lányokkal szemben.” Merkely Béla leszögezte: egyáltalán nem támogatandó dolog a gyerekkori nemváltás, különösen, ha ilyen céllal hajtják végre, Magyarországon ilyet nem is lehet végezni.
(Merkely Béla)
A FINA-döntést követően megindult a mozgolódás más nemzetközi sportági szövetségben is. A leggyorsabban a Sebastian Coe vezette Nemzetközi Atlétikai Szövetség (WA) reagált. Az atlétika teljesítmény-versenyszámai szempontjából különösen érzékeny kérdés a nemek közötti biológiai előny, vagyis a Merkely professzor által pubertás utáni tesztoszteronhagyatéknak nevezett fizikai fölény a férfiak javára. A WA vizsgálni kezdte saját transzgenderszabályzatát, akárcsak a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA). A Nemzetközi Jégkorongszövetség (IHF) és a Triatlon- világszövetség (WT) is azonnal lépett a FINA-döntés után, és a transzgender-szabályozás kidolgozását kéri erre dedikált saját bizottságaitól.
Az Egyesült Királyságban a triatlon lett az első olyan sportág, amely megtiltotta a transznemű sportolóknak a női kategóriában való versenyzést az elit és az alulról építkező szinten, indoklása szerint „a fair versenyhez való jog a legfontosabb”. A brit szakszövetség 2023. január 1-jén életbe lépő szabályozása értelmében a tizenkét év feletti transznemű sportolóknak ezentúl egy „nyílt kategóriában” kell versenyezniük, amely nyitott „minden egyén előtt, beleértve a férfiakat, a transzneműeket és azokat a nem bináris versenyzőket, akik születésükkor férfiak voltak”.
A „második női kategória” – szól a szabályzat – csak azokra vonatkozik, akik nőnek születtek. Az előírás minden mért idejű, díjazásos versenyre vonatkozik – ezzel arra a fontos körülményre reagálnak, hogy a hobbi- és tömegsportban ilyen megkülönböztetés nem lehetséges, ott az inkluzivitás elve érvényesül.
Nyitókép: GETTYIMAGES / ICON SPORTSWIRE