Előrántották a fiókból a terveket

 Magyar Hang  |   2022. március 20., vasárnap

Harminc év múlva zárulhat be a körgyűrű

Harminc év múlva zárulhat be a körgyűrű

Képünk csupán illusztráció! Törökbálint, 2019. április 4. Tehergépjárművek erős forgalma az M0-ás autóút nyugati szektorában hétköznap délelőtt.
Fotó: MTI/MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba

Február elején jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériuma, hogy kiírták az M0-s autópálya északi szakaszának, valamint ehhez kapcsolódva a budakalászi elkerülő út – amellyel a 11-es főút Budakalász és Szentendre közötti szakasza 2×3 sávossá bővül – tervpályázatát. Egyúttal kezdeményezték az innovációs tárcánál az M10 Pilisvörösvárt elkerülő szakasza, valamint a Szentendrét elkerülő út tervezését.

– A történelem ismétli önmagát: küszöbön a parlamenti választás, és az Orbán-kormánynak hirtelen eszébe jutott az M0–M10–M100-problematika (meg az a 2-300 ezer ember, akinek a mindennapjait érinti). Ugyanígy történt 2018-ban is: a választás előtt előrántották a fiókból a terveket, lefújták róla a port, majd a kampány végeztével visszatették ugyanoda, és négy éven át nem csináltak semmit – mondta lapunknak Szél Bernadett független országgyűlési képviselő, az ellenzéki összefogás képviselőjelöltje a Pest megye 2-es körzetben.

 

Az M100-as egyik felének megépítésére tavaly 11 milliárd Ft/km-es rekordáron megbízást kapott Dömper Kft. projektvezetője, Zsilák-Makra András a Magyar Építők megkeresésére árulta el, hogy becslése szerint az M0 északi szakaszának beruházása kilométerenként 40 milliárd forintba kerülhet. Ha pályázik a cég, és ezen az áron elnyeri a megbízást, akkor saját „világcsúcsát” is megdöntheti a NER egyik kedvenc útépítő cége.

– Nagyon drága lesz ugyan az M0-s autópálya északi szakasza, de legalább végre elkezdődhet a tervezés. A magas árra valamelyest magyarázatot ad, hogy a nyolc kilométeres útpálya gyakorlatilag csak alagútból, illetve lábakon álló szakaszokból áll majd – nyilatkozta a Magyar Hangnak Dorner Lajos, a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) elnöke. A szakember azt is hangsúlyozta, ezzel még mindig nem lesz teljes a körgyűrű.

Az M0 bezárásáról hosszú ideje zajlik a vita, amit jól érzékeltet, hogy az északi szektor megépítése már egy évtizede nemzetgazdaságilag kiemelt beruházás, mégis csak most kezdődhet a tervek készítése (a közbeszerzésre február 16-áig lehetett jelentkezni, amelynek nyertese legfeljebb 49 hónapot kap a tervezési munkára), az építkezés pedig legkorábban 2026–2027-ben indulhat. Kérdés, hogy most sikeres lesz-e a közbeszerzés, hiszen tavaly egyszer már kiírták, de októberben eredménytelenül zárult. Akkor egyedül az Unitef’83 Műszaki Tervező és Fejlesztő Zrt. tett ajánlatot a felhívásra, ami érvénytelen lett.

A vita az útépítő lobbi és a környezetvédő szervezetek között a legádázabb. Az előbbiek mielőbbi jól fizető megbízásokat szeretnének, míg a zöldek a környezet védelmére hivatkozva ellenzik az értékes természeti területek felhasználását útépítésre. Úgy látják, a zaj erőssége és a por mennyisége megnőne, ami negatívan hatna vissza az emberek általános egészségügyi állapotára. A teherforgalom várható növekedése mellett arra is figyelmeztetnek, hogy az autóutak mentén további mega-bevásárlóközpontok, logisztikai centrumok épülhetnek.

 

 

Szél Bernadett is attól tart, hogy az útszakasz megépültével hasonló „katasztrófahelyzet” állhat majd elő a 10-es úton, mint amilyen tizenhárom évvel ezelőtt a 11-esen alakult ki, amikor a Megyeri hídról hirtelen arra zúdult az M0 forgalma. – Kis előrelépés, hogy ezúttal nem egyenesen a 10-esbe kötik be az autóutat, hanem abba az újonnan megépülő, 4 kilométeres útszakaszba, amelynek két vége a solymári, illetve az ürömi körforgalom magasságában csatlakozik majd a jelenlegi 10-es úthoz. Nem mindegy azonban, hogy mikorra készül el ez az „M10-es autóút I. üteme”-ként megjelölt útszakasz. Ha a beruházás korai szakaszában, akkor legalább egy időre könnyebbé teheti a Piliscsabáról vagy Solymárról a főváros felé igyekvők életét, meggyorsítva a bejutást – tette hozzá a képviselőjelölt. De előbb vagy utóbb mindenképp megérkezik az M0 autóáradata a Pilisi-medencébe, és annak fogadására ez a négy kilométernyi „első ütem” édeskevés lesz. Amíg meg nem épül a jelenlegi 10-es utat kiváltó M10-es autóút, Budapesttől egészen Kesztölcig, a leendő M100-as útig (amely az M1-es autópályát köti majd össze a tervek szerint 2034-ben Esztergommal), a jelenlegi 10-es út járhatatlanná, a környéke pedig élhetetlenné válik. Ráadásul a tervek szerint a teljes M10-es csak 18 évvel az M100-ast követően, 2052-re épülhet meg.

Így a megépülő két gyorsforgalmi út akár évtizedekre „satuba foghatja” a 10-es út menti településeket. Vagyis hiába gyűjtöttek össze és juttattak el tízezer aláírást az innovációs tárcához az M10-es közvetlen agglomerációs szakasza mentén élők azért, hogy előbb épüljön meg az elkerülő út, úgy tűnik, az M100-as 2034-es átadását követő 18 évben Pilisborosjenő, Solymár, Pilisszentiván, Pilisvörösvár, Piliscsaba, Tinnye, Perbál, Piliscsév, Csolnok, Kesztölc és Dorog lakói kénytelenek lesznek elviselni a nyakukba zúduló autóáradatot.

A megoldást nyilván az ütemezés szinkronba hozása jelentené: ha egyetlen összetett problémaként tekintenének a három út – M0, M10 és M100 – megvalósítására. Szél Bernadett szerint erre a forrás is meglenne, és szakértőkre hivatkozva azt állítja, az M100-as út túlárazásából megépíthető lenne az M10-es út teljes hossza.

Ez a cikk eredetileg a Magyar Hang 2022/8. számában jelent meg.