Teljeset a mozaikból
Konopás Noémi írása a Mandiner hetilapban
„Bár a férjem és én is a segítőszakmában dolgozunk, amikor összeházasodva mozaikcsaláddá alakultunk, rengeteg kérdés fogalmazódott meg bennünk. A válaszokat keresve megdöbbentünk, hiszen egyszerűen nem találtunk olyan pszichológust, aki ezzel a speciális területtel foglalkozott volna, de még használható szakirodalmat sem” – kezdi a szakpszichológus. Zsuzsa meglepő őszinteséggel mesél nekünk arról, milyen hibákat követett el a gyermeknevelésben a válás után, új kapcsolata formálódásakor. Arról, hogyan kért engedélyt a tízéves lányától, hogy Péter velük ebédelhessen. Aztán hogy miként jutott el a felismerésig: ilyen kérdésekben nem a gyerek dönt, és hogy a kislány valójában nem arra reagált határozott nemmel, hogy Péterrel költik-e el az ebédet, hanem édesanyja bizonytalansága és szorongása ellen tiltakozott riadtan. „A gyerekek megérzik, ha az anyjuk szorong, ha pedig ezt Péter okozza, akkor inkább ne jöjjön” – magyarázza Zsuzsa a kislány akkori lelkiállapotát. Ellenpéldaként megemlíti az összeköltözésük pillanatát, amikor a lánya tiltakozásul felmászott az édesapja kertjében lévő óriási diófára, onnan kiabálta, hogy ő aztán biztosan nem hagyja el azt a kis lakást, ahol édesanyjával a válás után éltek, inkább az apjához költözik. „Felszóltam neki: »Rendben, hozom a hátizsákod, mit tegyek bele a pandádon kívül?« Ez a mondat pedig annyira megdöbbentette, hogy fogta magát, és lemászott a fáról. Miután beköltöztünk a közös lakásba, ő volt a legboldogabb – emlékszik vissza Zsuzsa. – Higgadt tudtam maradni, mert biztos voltam benne, hogy Petivel akkor is összeköltözünk, ha a gyerek a diófa tetején marad egész életében. Megérezte ezt a nyugalmat és biztonságot, és mintha ott elvágták volna az egész tiltakozást.”
Hogy magukon és másokon is segítsenek, tudatosabban kezdték megélni a hétköznapjaikat, fókuszálni kezdtek azokra a kedvező tapasztalatokra, amelyek elősegítik a harmonikus családi működést, és arra is odafigyeltek, mit rontottak el. A jó és a rossz példákat egyaránt feljegyezték. „Egy idő után azt vettem észre, hogy a gondolataink könyvvé kezdtek összeállni” – meséli Zsuzsa. Nem sokkal később létrehozták az alapítványt, és megszületett a Mozaik a családom című, elsősorban laikus érintetteknek szóló könyv. Az alapító képzéseken és az ELTE tanácsadó szakpszichológusi képzésén is igyekszik továbbadni tapasztalatait és tudását.
Mindennek hiánypótló értéke abban rejlik, hogy mozaikcsaládként maguk is átéltek olyan vagy nagyon hasonló helyzeteket, amilyenekkel a klienseik felkeresik őket. A terápiás folyamatba gyakran behozzák saját példáikat, amire szükség is van: a hozzájuk fordulóktól gyakran kapják azt a visszajelzést, hogy érzik, itt aztán nem tankönyvekből beszélnek. Több száz családnak segítettek már, nem csak konzultációra és terápiára nyílik náluk lehetőség, szülőcsoportokat is vezetnek. Ez utóbbi nagyon élő és hasznos, jól jön a megértés és a támogatás a sorstársaktól.
„Egyszülős, mozaik- és hagyományos családban is érik krízisek a gyerekeket. Nem attól lesz jó a gyerekkor, hogy nincs megrázkódtatás, hanem attól, hogy ha a szülők valódi érzelmi támaszai tudnak lenni gyermekeiknek. Szülőként az érzelmi biztonságot pedig úgy tudjuk megadni, ha mi magunk is jól vagyunk. Ez az első és legfontosabb lépés” – vallja Zsuzsa. Hozzáteszi, hogy bár a mozaikcsalád több figyelmet és logisztikát igényel, nagy ajándék is, hiszen ezeket a gyerekeket kiterjedtebb szociális háló veszi körül, több szülői és párkapcsolati mintát látnak, ami segítheti a felnőttkori életüket is.
Nyitókép: Ficsor Márton