Egy kiterjedt konfliktus réme igazgatja most az árfolyamokat

 HVG  |   2022. március 26., szombat

Hadijelentés a magyar gazdaságból: remegő kezek

Az Ukrajna ellen indított orosz támadás alaposan felbolygatta a piacokat: a háború óvatosságra készteti a befektetőket, egy kiterjedt konfliktus réme igazgatja most az árfolyamokat. E folyamatok Magyarországot sem hagyják érintetlenül: az elmúlt napokban az eladók kerültek túlsúlyba a piacokon, az árfolyamok azonnal reagálnak a háborús zónából érkező hírekre, mindenki menekíti a pénzét. Alább néhány példán bemutatjuk, hogyan működik a háborús pszichózis a piacokon.

HVG ténytár

1. Száguldó olajárak

Az itthon a benzin árának képzésében irányadónak tekintett Brent olaj legközelebbi, áprilisi határidős árának alakulása hűen tükrözi a borús nemzetközi hangulatot. Hol van már a közel két évvel ezelőtti 20-30 dolláros olajár, amikor a hazai kutakon 300 forint alatt lehetett üzemanyaghoz jutni? Manapság a 100 dollárt ostromolja az olaj ára, mivel a piac tanácstalan, egyelőre nem látja, mennyire mélyen érinti az oroszországi energiaszállításokat a háborús helyzet. Időközben kiderült, hogy az európai szankck nem érvényesek a gázszállításokra, sem a nuklris energra, ám nem mondható el ugyanez az oroszországi olajtranzitról, a kőolajipari kapacitásokra ugyanis kiterjednek az uns intézkedések. A megnyugvást és ezzel az olajárak mérséklődését nyilvánvalóan a békekötés valós esélye tudná elhozni. Mindenesetre a magyar kormány elérkezettnek látta az időt, hogy az üzemanyagok kiskereskedelmi árának 480 forintos maximálása után a nagykereskedelmi elszámolások esetében is itt húzza meg a határt.

911.jpg

Az euró forintárfolyama

 

2. Történelmi mélységben a forint

Soha nem volt még olyan gyenge az euróval szemben a magyar fizetőeszköz, mint e hét elején, amikor az árfolyam napközben megközelítette a 380 forintot is (grafikonunkban az MNB hivatalos devizrfolyamát mutatjuk). Az okokat részben ugyanott kell keresni, mint az olaj drágulása esetében: a nemzetközi befektetői klíma romlik, a kínálat szűkösebbé válik, a piacok tartósabb hadllapotra rendezkednek be. Ilyen helyzetben a befektetők kockázatkerülővé válnak, átrendezik a portfóljukat, előnyben részesítve a hosszú távon kisebb kilengéseket mutató eszközöket. A forint nem ilyen, ez megmutatkozik az elmúlt időszak árfolyamában. Viharos időkben a sokkal stabilabb úgynevezett menedékdevizák – dollár, svájci frank – iránt nő meg a kereslet. Ezen még a Magyar Nemzeti Bank kamatemelési ciklusa sem tud segíteni: hba igyekeznek vonzóbb befektetéssé tenni a forintot, a piac erre most nem vevő. Nem vigasz, de ezzel nem vagyunk egyedül, más térségbeli devizák is szenvednek. Az eseményekre kedd délután reagálni volt kénytelen az MNB. Az üzenet lényege, hogy a jegybank kész minden pillanatban bevetni a rendelkezésre álló eszközeit, hogy biztosítsa a pénzügyi piacok stabilitását. Értelmezésük szerint a forint­árfolyam rohamos gyengülésének nincsenek belső gazdasági fun­damentumai, külsők annál inkább. Vagyis a forint összecsuklása elsősorban az orosz–ukrán háborúval áll összefüggésben. Jelezték, hogy látnak felfelé mutató inflács kockázatokat, azaz bár nem a magyar gazdaság „termeli ki” az árnyomást, de a határnál nem lehet megállítani a kívülről érkező infláct. Végül azt a pozitív üzenetet küldték, hogy a koronavírus-járványt is átvészelte a magyar gazdaság – akkor ezt is át fogja.

924.jpg

A magyar blue chipek királya, az OTP Bank Nyrt. részvényei is zuhanórepülésbe kezdtek, ám ennek már sokkal inkább rlgazdasági okai annak: a magyar pénzintézet érdekeltséggel bír mindkét, a háborúban érintett fél területén. Ebből kifolyólag az üzletmenetét egyaránt sújtja a hadi helyzet, ami a fkok működését korlátozza, valamint az orosz gazdaság várható zsugorodása a nemzetközi szankck következtében, ami pedig az üzleti eredményeken hagy nyomot. Mindezeket a kockázatokat brazza a piac, ezért szakadt be brutálisan a febrr elején még 18 ezer forint feletti részvényár 10 ezer forint környékére. A bank természetesen azt kommunikálja, hogy ura a helyzetnek, „kezelhető mértékűnek” tekinti a háború jelentette üzleti kockázatot. A befektetők egyelőre mást gondolnak.