Azadot aligha lehet nem észrevenni
Csandrasekhar Azad:
India dalit politikussztárja
A jövőt formáló száz potenciális vezető közé választotta tavaly a Time amerikai magazin Csandrasekhar Azad indiai ügyvédet, pártvezetőt, a kasztrendszer legalján lévő dalitok aktivistáját. Azadot aligha lehet nem észrevenni a szubkontinensen, hiszen – mint egy filmcsillag – drága autókkal, napszemüvegben, aranyórával a csuklóján járja az országot. Poirot-szerű bajuszt visel, ami leginkább a felsőbb kasztok íratlan kiváltsága, és amiért hindu szélsőségesek még mindig ölnek, ha érinthetetlen merészkedik ilyen pödört férfiékesség növesztésére. A 35 éves Azad – a neve „szabadot” jelent – nem pusztán a diszkrimináció elleni lázadás szimbóluma, hanem reménysugár a közel 1,4 milliárdos India 200 milliós elnyomott dalit közössége számára. Azad az ország legnépesebb szövetségi államában, Uttar Pradesben először indult a nemrég tartott helyi választáson, és sikerült a politikai párbeszéd részévé tennie az elvben eltörölt, de a gyakorlatban nagyon is érvényesülő kasztrendszert.
Uttar Prades északi részén egy faluban született, az apja iskolaigazgató volt. Tanulmányait helyben végezte, majd jogi diplomát szerzett. Már fiatal emberként sem arra törekedett, hogy valahogy kitörjön a szigorú társadalmi hierarchia kereteiből, hanem büszkén vállalta származását. Az egyik első feltűnő tette volt, hogy a faluja határánál felállított egy hatalmas hirdetőtáblát, amelyen – a bőrmunkások kasztjára utaló pejoratív szó használatával – az állt: „A dicsőséges csamarok üdvözlik önt.”
Azad elutasítja az Indiában számos politikus – így a néhai Mahatma Gandhi – által is hirdetett szerénységet és minimalizmust, amit életvitelükkel és az öltözködésükkel is jeleztek. Feltűnő és magamutogató stílusával több dalit politikust is utánoz, Uttar Prades egykori főminisztere, Majavati retikülje például azt fejezte ki, hogy a dalit nőknek is lehet pénzük és társadalmi státusuk. Azadnak köszönhetően a közösségi médiában egyre többen vállalják a származásukat. Óriási befolyást gyakorol az érinthetetlen fiatalokra, akik megtöltik a kampánygyűléseit India kasztellenes mozgalmának jelképeivel, így kék zászlókkal és sálakkal. Gyakori, hogy motorkerékpárral beszáguld egy faluba, és hangszórón szól a kasztalapú erőszak ellen. A celebeket idéző élete ellenére nem tudni, hogy a hobbijai között az olvasást, írást és utazást említő Azadnak van-e saját családja.
Abban az évben – 2014-ben –, amikor a Narendra Modi vezette hindu nacionalista Bharatíja Dzsanata Párt hatalomra jutott, Azad többedmagával megalapította a Bhim Hadsereg nevű szervezetet, amely a dalitoknak és más kiközösített csoportoknak ingyen iskolákat nyit, jogi tanácsokat ad, és segít a kasztellenes propaganda megfogalmazásában. Népszerűségét tovább növelte, amikor 2017-ben Újdelhi központjában szervezett tüntetést a dalitokkal szembeni erőszak elítélésére. A szervezet Telegram- és WhatsApp-csoportokon keresztül a nem is egyszerűen a társadalom alján, de inkább azon kívül élő közösségek számára teszi lehetővé a tájékozódást.
Az eddig főként a nemesebb kasztok által uralt indiai közösségi oldalakon megjelenés és terjeszkedés segítségével Azad 2020-ban megalapította az Azad Szamadzs Pártot (ASP). Jól időzítve, hiszen akkor éppen leszálló ágba kerültek az országosan is ismert dalit politikusok, így Majavati is, akit korrupcióval vádoltak. De Azadnak ennek ellenére nem sikerült egyesítenie a jelentősebb dalit politikai erőket az idén több szakaszban tartott Uttar Prades-i választásra, ami miatt körzetében csak a negyedik lett. De vette a bátorságot, és az állam főminisztere, a végül győzedelmeskedő Jógi Aditjanat ellen indult, aki a BJP egyik legnépszerűbb vezetője és Modi lehetséges utódja.