Az egyetlen polgári cég, amely katonai biztonságú bunkereket épít
Bombabiztos tipp
Ez a berlini cég a félelem fokmérője. Így mutatta be nemrég a Németországi Bunker- és Óvóhelyrendszerek nevű vállalkozást (BSSD) a hamburgi Die Zeit hetilap. Bár az alapítás 2014-re nyúlik vissza, a korábban csöndben működő BSSD most, Putyin háborújának kirobbanása óta hihetetlen kereslettel került szembe. Akadnak érdeklődők, akik kérés nélkül is sok százezer eurót utalnak át előre az internetes megrendelésükhöz, hátha így előbbre kerülnek a sorban. De nem. A BSSD a háború első hónapjai alatt eladta raktárkészleteit, és most már több hónapos várakozási időre kell számítania bármelyik megrendelőnek. A cég termelését másfél–két évre előre lekötötték.
A háttérhez tartozik, hogy míg például Svájcban minden egyes polgárnak kötelezően jut egy óvóhely, addig Németországban az emberek alig egy százaléka találna menedéket, ha olyan helyzetbe kerülne, mint Ukrajnában most nagyon sokan. Németország azok közé az államok közé tartozik, amelyekben az utóbbi időben úgy vélték, nem lesz már szükség a régi, elavult, de költségesen fenntartható óvóhelyekre. A kevés maradék hivatalos bunkert 2007 óta eladták vagy egyszerűen hagyták tönkremenni.
A BSSD tehát létező piaci rést célzott meg. A cég dolgozott a külügyminisztériumnak is (államtitok, hogy hol és miért), de vevőkre talált olyan körökben is, ahol fontos egy értékesebb fegyvergyűjtemény vagy más kincsek védelme. És persze mindig is voltak, akik páncélozott pincével építtették fel a családi házukat. Akadt kereslet a golyó- és repeszálló garázsra is, amely feltűnés nélkül letehető a kertben, vagy óvóhelyként a földbe süllyeszthető. Saját adatai szerint Németországban a BSSD az egyetlen polgári cég, amely katonai biztonságú bunkereket épít.
Amikor az érdeklődők után az újságírók is megrohanták a vállalkozást (most jött el az ideje, hogy már sajtófőnököt is alkalmazzanak), kiderült, hogy nemcsak úgynevezett fontos emberek érdeklődtek, hanem feltűnően nagy számban családanyák is, akik aggódni kezdtek. Igaz, belőlük többnyire nem lett vásárló, hanem egy részletes telefonbeszélgetés után többé-kevésbé megnyugodtak.
A cégalapítás története egyszerű. A tulajdonos házaspár férfi tagja, Mario Piejde eredetileg kőműves, vasbetonszerelő, statikus és építésügyi szakértő. Amikor néhány berlini politikus óvóhelyet rendelt a pincéjébe, Piejde úgy gondolta, hogy ő jobban tudná ezt, mint a kollégák, és feleségével megalapította erre szakosodó cégét – talán nem véletlenül éppen 2014-ben, amikor Oroszország bekebelezte a Krím félszigetet. Időközben továbbképezte magát: ma már járatos az atom-, a neutron- vagy a vákuumbomba, az aknavető vagy a vegyi fegyverek hatását illetően is. A cég központja kiváló belvárosi cím alatt található: abban a házban, amelynek egyik lakásában Angela Merkel lakik (és lakott kancellárként is).
Az alapkínálat a két négyzetméteres pánikszobával kezdődik. Ez már 10–14 ezer euróért megkapható, és akár lakásba is beépíthető, ha a födém elbír 1,1 tonnát. Piejde fosztogatások, garázdálkodások idejére ajánlja ezt a megoldást. A pincék páncélozása 35 ezernél kezdődik, a teljesen önellátó páncélgarázs ára már százezren fölül van. Az extrák nélküli alapváltozatok legdrágábbika 385 ezer eurót kóstál, de akadtak már egymilliós megrendelések is. Az igények annyira sokfélék, hogy a BSSD honlapján tetszés szerint összeállítható a kívánt konfiguráció. A megrendelésekből Piejde ki tudja olvasni, hogy Dél-Németországban több a pénz, mint északon, vagy hogy nyugaton inkább atomtámadástól tartanak, keleten viszont attól, hogy megjelennek az oroszok a kapuban, és lőni kezdenek.