Az anyák segítése folyamatos megújulást igényel
Konopás Noémi
Mindig is segítői szakmában gondolkozott Kiss Verus. Állatorvosnak készült, de egyszer valaki azt mondta neki, hogy vasággyal együtt ötvenkilósan nem biztos, hogy fog tudni lovat elletni. Igazi bölcsésztípus, a gimnáziumi biológia- és kémiaórák hamar visszavettek a lelkesedéséből. Később kezdett kikristályosodni, hogy a szavak embere, így az egyetemen kommunikációt és esztétikát tanult. Verusnak már ekkor is hatalmas energiái voltak, amit a segítésbe igyekezett becsatornázni: felsőfokú tanulmányai alatt a civil szférában dolgozott önkéntesként, olyan témákkal foglalkozott, mint a toleranciafejlesztés és a romaintegráció. Ezzel jött az életébe a média: rádiózott, cikkeket írt, majd friss diplomával a kezében bekerült egy nagy kiadóhoz – ahol azóta is dolgozik –, töretlenül az egészségügyi és az életmódtémák a területe.
Amikor várandós lett, figyelme az anyák felé fordult: riportjai és interjúi témáit főként az ő problémáik adták. Aztán jött az első szülés. Nagyon szerette volna természetes úton világra hozni gyermekeit, de sajnos egyikükkel sem tapasztalhatta meg ezt az ősi érzést. Megtapasztalta viszont, hogy mennyire magukra vannak hagyva a császárral szülő anyák: a beavatkozás előtt nem jut idő a tájékoztatásukra, így gyakran felkészületlenül szembesülnek a műtét tényével, következményeivel, a nemritkán traumatizáló aspektusokkal. Sokszor a kórházban sem kapják meg az alapvető segítséget: a Császárvonal egy későbbi felméréséből kiderült, hogy bár elvileg minden intézményben dolgozik gyógytornász, a császáros anyák nyolcvanhét százaléka nem találkozik ilyen szakértővel. A kórházból hazatérvén aztán végképp magukra maradnak: a felépülést segítő információkról, a szülésélmény feldolgozásának fontosságáról alig hallani, pedig ezek kihatnak a következő várandósságokra is.
Miután Verus is szembesült mindezekkel, jobb híján maga vette kezébe testi-lelki gondjainak kezelését. Ekkor sodorta össze az élet Rákosi Dóra gyógytornásszal, aki maga is császárral adott életet négy gyermekének. „Egy napon felvetettem neki, hogy írjuk össze azt a sok tudást, amit a saját bőrünkön tapasztalva szereztünk, és készítsünk egy ingyenes mobilalkalmazást a császáros anyáknak – meséli lapunknak Kiss Verus. – Soha nem felejtem el, ezt meghallva Dóri homlokára volt írva: ezt a hülyeséget, applikációt?!” Mivel Verus férje, Csáki Gergő szoftverfejlesztő, a lehetetlennek tűnő küldetésből rövid idő alatt negyvenezer készülékre letöltött, nőgyógyásszal és több szakértővel hitelesített program lett, mellé segítő Facebook-közösség jött létre. Gergő később felépített egy honlapot és egy webáruházat is. Nagy megtiszteltetés számukra, hogy az édesanyák úgy érzik, ezen a platformon valóban figyelnek rájuk. „Ők terjesztettek fel minket a Kopp–Skrabski-díjra, amelynek közönségdíját aztán elsöprő előnnyel nyertük el a férjemmel” – mondja. Szintén sokat jelent nekik, hogy már orvosok is ajánlják őket.
„Ha visszagondolok, a három szülésem lehetőség volt a megerősödésre. A tapasztalataimat arra használtam, hogy másokon segítsek. Ez az én misszióm” – szögezi le Verus. Mint mondja, a férje szokta kérdezni, nem lesz-e olyan, hogy egyszer csak megáll, mint Forrest Gump, amikor körbefutotta a világot. „Ezen a terepen könnyű kiégni, az anyák segítése folyamatos megújulást igényel, de miközben az ember látja, hogy szükség van rá, nem kérdés, hogy csinálni kell. És csinálni is fogom.”
Nyitókép: Tiboldi Tamás