Alig van LED-izzó, amely A osztályzatot kaphat
A-tólB-ig
Jönnek a még takarékosabb LED-izzók, de magánlakásban még nem kifizetődő a használatuk.
Eltünedeznek lassacskán a legjobb besorolású LED-izzók a boltokból. De ez nem azt jelenti, hogy csak rosszabbakat lehet vásárolni. Ellenkezőleg: ettől lesznek jobbak, takarékosabbak a lámpák. Legalábbis a mostani átmeneti időszak után. A tavaly különösebb feltűnés nélkül bevezetett EU-szabály jövőre válik véglegessé, addig még árulhatják a boltok (de az online kereskedők már nem) a régi rend szerint címkézett égőket. Az új rendszer szerint viszont az eddigi A energiaosztály már csak E vagy F minősítést érdemel. A gyártók ugyanis mára olyan sokat javítottak a pár éve még újdonságszámba menő termékeken, hogy a gyártmányok legtöbbje az A+ vagy az A++ kategóriába csúszott fel, így alig lehetett érzékelni a különbségeket. Az új minősítés szerint viszont most alig van LED-izzó, amely A osztályzatot kaphat – éppen ezt érzi az EU olyan ösztönzésnek, amelynek eredményeképpen ezek a lámpák eljuthatnak a hatékonyságuk lehetséges csúcsáig. A fehér fény esetében a LED-lámpáknál az elméleti határ körülbelül 240 lumen fénymennyiség (szaknyelven fényáram) wattonként, és az új A osztályban a mai legjobb termékek már 210 lument teljesítenek.
Az elmélet mellett fontos az a gyakorlati kérdés, hogy megéri-e a még hatékonyabb izzók vásárlása. Erről közölt nemrég szakértői becslést a müncheni Süddeutsche Zeitung. E szerint a mai leghatékonyabb égő nyolcszor annyiba kerül, mint egy D kategóriás, viszont harmadannyit fogyaszt. A gyakorlatban ez annyit tesz, hogy napi négyórányi használat esetén 14 év alatt fizetődne ki a drágább villanykörte – legalábbis a mai árak mellett. Háztartásokban ez nem reális, vagyis a takarékosabb izzók leginkább olyan cégeknél amortizálódnak megfelelően, ahol folyamatosan világítaniuk kell.
Családi szinten egyébként is a nagyobb fogyasztók energiahatékonysága számít igazán, például a hűtőszekrényé vagy a mosógépé. A kettő ott függ össze, hogy a LED-lámpák előtt nem sokkal az EU a nagygépeknél is hasonlóan áramvonalasította a besorolásokat. A korábbi hárompluszos A így most valahol a B és a D között lehet. Egyelőre A kategóriás mosógépek nem is igen vannak. A zavar ezért szinte be van programozva. Nem meglepő a Gorenje és a magyar APPLiA szakmai egyesülés pár hónappal ezelőtti felmérésének következtetése: a vásárlók nagyjából ötöde nehezen igazodik el a címkéken. (Más kérdés, hogy a magyar vásárlók felének nem is a környezeti besorolás, hanem a kedvező ár fontos.) Mindenesetre jó tudni, hogy az új besorolás szerint egy B jelölésű gép esetleg környezetbarátabb lehet, mint egy korábbi A+++ kategóriájú. ¬