Sorozatban negyedszer lett bajnok a Fradi
Vámos Tamás írása a Mandiner hetilapban.
Ha a szezon előtt azt mondják, hogy a Ferencváros 12 ponttal nyeri a bajnokságot, elhódítja a kupát, mégis jogosan lehet majd kritizálni, azt senki nem hitte volna el. Már a szezon előtti edzőváltás, a sikerkovács Szerhij Rebrov távozása is azt sejtette: nem vár sétagalopp a címvédőre. Peter Stögerrel már a nyitányon, a Kisvárda elleni hazai meccsen vereséget szenvedett a csapat. Persze az NB I. mellett a nemzetközi porondon is helyt kellett állni: bár a Slavia Praha kiverése bravúr volt, a svájci Young Boys szertefoszlatta a BL-álmokat. Az Európa-liga-szereplésért nem érhette kritika Uzuniékat, hiszen a Bayer Leverkusen, a Celtic és a Real Betis társaságában már az is szép eredmény, hogy győzelemmel tudták zárni a sorozatot. Idehaza viszont döcögött a csapat, a Debrecenben elszenvedett vereség Stöger állásába került. Egyfajta karácsonyi ajándékként érkezett Sztanyiszlav Csercseszov korábbi orosz szövetségi kapitány, aki szép lassan rendbe szedte a fiúkat. Bár nem jöttek gólzáporos győzelmek, az mindent elmond a hosszú hajráról, hogy az utolsó tizenegy fordulóban csupán a Puskás Akadémia tudott ellenük kiharcolni egy döntetlent. A zöld-fehérek már csak egy bajnoki címre vannak az elődök legendás rekordjától, amikor 1908 és 1913 között sorozatban ötször került a Ferencvárosba a trófea.
Senki nem értette, hogy Kisvárdán a történelmi csúcsot jelentő ötödik hely megszerzése után miért köszöntek el a vezetők Supka Attilától. Révész Attila sportigazgató a korábban Szegeden figyelemre méltó eredményeket elérő João Janeirot nevezte ki, és szenzációsan rajtolt vele az együttes: hétből hatszor győzött. A portugál mester azonban elköszönt: nem tudott ellenállni a DAC hívásának, pontosabbanúgy érvelt, hogy mivel Dunaszerdahelyen van portugál nyelvű iskola, családi okok miatt távozni szeretne. Révész Attila ekkor előrántotta cilinderéből a 2014 óta a klub kötelékébe tartozó Erős Gábort, aki szinte nem tudott kikapni. A sztorinak meseszerű vége lett: a csapat az utolsó mérkőzés 92. percében biztosította be az ezüstérmet. S mivel arra Révész is célzott, hogy ennél már nincs feljebb, kérdés, hogyan és kikkel folytatódik a sikertörténet.
2019 nyarán került Felcsútra Hornyák Zsolt, és azóta igen jól teljesít a csapat, a dobogónál egyszer sem adta alább. Visszatérő kritika a Puskás Akadémiával kapcsolatban, hogy tele van légióssal, ezért örömteli, hogy a mostani szezonban a két kapus, Tóth Balázs és Markek Tamás is remekelt, Nagy Zsolt egyre többször követel helyet magának az A válogatottban, Komáromi György és Skribek Alen pedig már több mint tehetség.
A Mol Fehérvárnak szégyenletes volt az idénykezdet, ugyanis az Európa-konferencialiga első selejtezőkörében kiütötte őt az örmény Ararat Jerevan. A kudarc Kovács Zoltán sportigazgató állásába került, helyét Sallói István vette át. Az őszi idény végén csak a negyedik helyen álltak Negóék, igaz, ekkor még volt esély a bajnoki címre is. A tavaszi idénykezdet azonban minden várakozást alulmúlt: hétmeccses vereségsorozattal indított a csapat. Szabics Imre helyét a Honvéd elleni kudarc után Michael Boris vette át, de ő sem váltotta meg a világot. Nehezen felejthető, hogy az Újpest ellen Nikolics Nemanja ugyan beállította a klublegenda Szabó József 111 gólos csúcsát, a vereség miatti elkeseredésében nyilatkozni sem tudott a könnyektől. A kiesőzónába zuhanó együttes egy gyirmóti sikerrel talált magára. Az öt győzelmet, négy döntetlent hozó hajrának köszönhetően pedig jövőre újra az Európa-konferencialigában bizonyíthat a Fehérvár. Remélhetőleg a tavalyinál nagyobb sikerrel…
Újpesten évek óta téma a tulajdonosváltás, de Roderick Duchâtelet több mint tíz év után is a helyén van. Az edzők viszont ritkán bírnak ki két szezont a kispadon – látványos kivétel a hét évet a Megyeri úton töltő Nebojša Vignjević –, amihez nyilván a hullámzó teljesítmény is hozzájárul. Michael Oenninggel ősszel az utolsó helyen is álltak a lilák, nem véletlen, hogy a tavaszt már az ismeretlen Miloš Kruščićcsal kezdték. A szerb edző az FTC ellen 0-1-re elveszített derbivel mutatkozott be, de aztán ráncba szedte az együttest. Ha előbb hajráznak, ha a szárnyaló Budu Zivzivadze nem csak tavasszal játszik Újpesten, még a nemzetközi szereplés sem lett volna elérhetetlen.
A Pakssal kapcsolatban évek óta az a legnagyobb dicséret, hogy csak magyar játékosokkal szállítja az eredményeket, ám amióta Bognár György 2020 szeptemberében átvette az irányítást, a gólzáporos meccsek sem maradnak el. Már az előző szezonban is abszolút gólcsúcsot döntöttek: amióta tizenkét csapatos az NB I., egy csapat sem szerzett 76 gólt, ebből az azóta már Dunaszerdahelyen bizonyító Hahn János 22-t vállalt. Idén sem adták alább: ezúttal „csak” 75 találatig jutottak, ám Ádám Martin 32 találkozón szerzett 31 gólja világviszonylatban is kimagasló teljesítmény. Már csak a védekezésen kellene javítani, illetve megtalálni az MTK-hoz távozó Bognár György utódját. A hírek szerint Waltner Róbert érkezhet.
A 2000-es évek legsikeresebb magyar klubja, a Debrecen egyéves távollét után lett újra az elitmezőny tagja. A csapatkapitány Dzsudzsák Balázson kívül többen is sok nagy csatát megéltek már, mégis szinte az egész idényben döcögött a szekér. Az ősszel a Puskás Akadémia elleni hazai vereség után távozott a Toldi Gábor – Huszti Szabolcs kettős. A spanyol Joan Carrillo meg-megvillant a csapattal, de az új szezonban több kell. Bizakodásra adhat okot, hogy a fiatal Baráth Péter személyében újabb kincs került elő a Loki-utánpótlásból.
Zalaegerszegen senki nem érti: az ősszel jól szereplő csapat miért vált meg a téli szünetben a klubhoz ezer szállal kötődő csapatkapitánytól, Babati Benjamintól, majd a tehetséges Zimonyi Dávidtól, végül a házi gólkirály Koszta Márktól? Ez a csapattal játékosként bajnoki címet szerző Waltner Róbert vezetőedzőnek is sok volt, és lemondott… Helyére az akadémiát irányító Molnár Balázs került, aki nem sok eredményt szállított – a bennmaradás jószerével annak köszönhető, hogy Walterner még az ötödik helyen adta át a csapatot. Annyi mindenesetre kiderült: a Puskás-díjas Zsóri Dániellel Molnár Balázsék is alaposan mellényúltak…
Kispesten bebizonyosodott: nem az elüldözött Horváth Ferenc volt a gyenge szereplés első számú oka. Nebojša Vignjevićcsel ugyan jól rajtoltak tavasszal, de végül csak az utolsó pillanatban, a Puskás Akadémia otthonában elért győzelemnek köszönhetően maradtak benn. Emlékezhetünk rá: tavaly hasonló cipőben jártak, akkor Budafokon rezgett a léc. Kérdés: jövőre nem kellene előbb elkezdeni a hajrát? Hiszen nem biztos, hogy egymás után háromszor megúszhatja a mélybe hullást Bozsik József és Puskás Ferenc egykori klubja.
A Mezőkövesd Pintér Attilával kezdte az idényt, a korábbi szövetségi kapitánynak az egykori csapatától Felcsúton elszenvedett vereség után kellett távoznia. Érkezett Supka Attila, aki remekül kezdett: két korábbi klubja, a Debrecen és a Budapest Honvéd ellen győzelemmel „büntetett”, döntetlent ért el az Újpest ellen, majd legyőzte a Paksot. Ekkor már a dobogó sem volt elérhetetlen, de aztán „helyreállt a világ rendje”. Bár már hetekkel a bajnokság vége előtt eldőlt, hogy bennmarad a Kövesd, végül Supka ugyanott adta át a klubot, ahol átvette: a tizennegyedik helyen…
Az MTK-nál nemcsak a kispadon történtek szakmai hibák, hanem egy emelettel feljebb, a sportigazgatói irodában is. Az idény elején Marco Rossi korábbi segítőjét, Giovanni Constantinót nevezték ki vezetőedzőnek, majd a nyolcadik forduló után – az azóta történtek ismeretében talán túl korán – kirúgták. Ekkor a hetedik helyen állt a csapat. Az ideiglenesen megbízott Teodoru Vaszilisz nem tudott segíteni, mint ahogy Márton Gábor sem, csupán felvillanásai voltak. Az ő távozásakor lemondott Polyák Balázs sportigazgató is. Az MTK szereplésének két pozitív története volt: a tavasszal érkező, gólerős Futács Márkó játéka, aki minden bizonnyal az NB II.-ben is marad a Hungária körúton, valamint a fiatal mester, Horváth Dávid felfedezése, akivel az utolsó négy fordulóban három győzelmet és egy döntetlent elérve valósággal szárnyalt a csapat.
A Gyirmótnak ősszel akadtak felvillanásai: a Paksot otthon, az Újpestet és az MTK-t idegenben győzte le. Egy meccsen sem verték őket agyon, de azt már a szezon előtt sejteni lehetett: minden szempontból túl nagy falat lesz nekik az NB I.
Nyitókép: MTI / Illyés Tibor