A magyar úszók elégedettek a hazai rendezésű vizes világbajnoksággal

 Mandiner  |   2022. július 27., szerda

„Engem mindig az időeredmények hajhászása foglalkoztat”

2022. június 29. 16:24
 

Bánfalvy Szabolcs

A magyar úszók elégedettek a hazai rendezésű vizes világbajnoksággal: a medencés úszóversenyek során tizennyolcan jutottak döntőbe, ebből két aranyérem sikerült, mindkettőt Milák Kristóf szerezte meg. A sportolókkal együtt értékeltük az eredményeket.

A június 18. és 25. között rendezett medencés úszóprogramban nemenként húsz számban és két vegyes váltóban dőlt el a világbajnoki cím sorsa a budapesti Duna Arénában. Mindennap délelőtt zajlottak az előfutamok, este pedig az elődöntők és a döntők.

A bevonulásnál óriási ováció fogadta sportolóinkat, a hazai közönség mindvégig lelkesen buzdította az úszókat. Magyarország két aranyéremmel a hetedik helyen végzett a medencés úszóversenyek összesített éremtáblázatán, az Egyesült Államok zárt az élen tizenhét arany-, tizenkét ezüst- és tizenhat bronzéremmel. A magyar medencés úszók tizennyolc döntős eredményt értek el.

A legsikeresebb versenyzőnk magasan Milák Kristóf volt, ő szerezte a két világbajnoki győzelmet hazánknak. Először – olimpiai, világ- és Európa-bajnokként – a 200 méteres pillangóúszás döntőjében iskolázta le a mezőnyt, saját világcsúcsát megdöntve 1:50,34-es eredménnyel győzött. A versenyszám riói olimpiai bronzérmese, Kenderesi Tamás a hatodik helyen végzett. Érdemes felidézni, hogy Milák Kristóf a 2019-es világbajnokságon is hihetetlen világcsúccsal, 1:50,73-es idővel nyert 200 pillangón, akkor Michael Phelps megdönthetetlennek hitt 1:51,51-es világrekordját adta át a múltnak.

Fotó: Trenka Attila

Fotó: Trenka Attila

„Sokat gondolkodtam azon az elmúlt három évben, hogy miért nem tudtam jobban teljesíteni a 2019-es eredményemnél. Szerényen fogalmazva, ideje volt már megjavítani a saját legjobbamat. Nem gondoltam volna, hogy ilyen hamar egy friss edzőváltásból sikerül, de a hazai közönség segített, hogy még jobbá tegyük ezt az elképesztő időt” – értékelt Milák a Mandinernek. Elárulta: a döntő előtti kérése nyomán a Duna Aréna közönsége még jobban hajtotta őt az utolsó 60 méteren, hogy elérje a világcsúcsot. „Az 1:50-es idő meg sem fordult a fejemben a középdöntő után, az 1:51-et éreztem magamban biztosan. Sokan feladják nekem a leckét azzal a kérdéssel, hogy mikor érem el az 1:49-et. Dolgozom rajta, idő kell hozzá, szeretném minél hamarabb megúszni, és ha sikerül, akkor remélhetőleg nem tíz, hanem akár húsz évig is tartani fog a világcsúcsom” – fogalmazott.

Ha nem hagyom, hogy elvigyen a közönség, és okosabban megyek, talán még jobb időt úszom” 

(Milák Kristóf)

A 22 éves úszó így értékelte a 200 pillangó döntőjében nyújtott teljesítményét: „Erősebben kezdtem, mint bármikor, így a maradék három résztáv ideje romlott. Szigorú szakmai szemmel nézve ez nem volt okos úszás, de így is sikerült ilyen jó időt elérnem. Ha nem hagyom, hogy elvigyen a közönség, és okosabban megyek, talán még jobb időt úszom.”

A Nemzetközi Úszószövetség ötvenezer dollárral jutalmazta a világcsúcsot, Milák ennek kapcsán is megosztotta a véleményét. „Kényes téma a pénzkérdés idehaza és az egész világban. Jóval nagyobb GDP-jű országok sem támogatják annyira a sportolóikat, mint Magyarország. Nem szívesen turkálok mások zsebében, pénzből élünk mindannyian, ám engem mindig az időeredmények hajhászása foglalkoztat, nem pedig a pénz” – jegyezte meg.

Fotó: Trenka Attila

Fotó: Trenka Attila

A másik döntőben, a 100 méter pillangón 50,14 másodperccel győzött. Azt mondta, biztosan segített volna a még jobb idő elérésében, ha úszik mellette egy erős rivális. „Szerettem volna 50 másodperc alá betenni az időmet, a világcsúcs egyértelműen nem volt benne. Viszont az már a hetedik versenynapom volt, és én is emberből vagyok, elfáradtam – árulta el Milák. – Összességében nagyon elégedett vagyok a világbajnoksággal, a szervezéssel és a lehetőséggel, hogy hazánk rendezhette meg a vb-t. Remélem, még akad hasonló alkalom. Ha mégse, akkor legkésőbb 2027-ben megint Magyarország rendezi a vizes világbajnokságot.”

A 26 éves Szabó Szebasztián szerepelt Milák Kristóf mögött a legeredményesebben a magyar úszóválogatottból.
50 méter pillangón hatodik lett, ám új számában, 50 gyorson a negyedik helyen zárt, mindössze 0,03 másodperccel maradva le a dobogóról. A 4×100 méteres férfigyorsváltóval pedig az ötödik helyet szerezte meg.

Jó lenne, ha nem az utolsó napon kellene leúszni a 400 méter vegyest”

(Hosszú Katinka)

„Összességében jól sikerült a vb, kivéve az 50 pillangó. Az nem a terveim szerint alakult, túlságosan akartam nyerni, de legalábbis érmet szerezni, így nem sikerült elérni a céljai­mat. De nem sajnálom, mert a királyszámban, az 50 méter gyorson jól tudtam úszni, nagy egyéni csúcsokat értem el, közel került az időm az országos rekordhoz. Ha azt megúszom egyszer, nagyon fogok örülni. Elégedett vagyok a negyedik hellyel, főleg úgy, hogy először úszom nagy világversenyen 50 gyorson. Boldog és büszke vagyok, de van még mit javítani, gyorsabban és máshogy kell kiviteleznem ezt az úszást. Bízom benne, hogy a párizsi olimpián már ez lesz a fő számom. A váltót is élveztem a fiúkkal, ott is tudunk majd még jobban teljesíteni. Összességében nagyon tetszett a világbajnokság, hatalmas élmény volt hazai közönség előtt versenyezni” – nyilatkozta a Mandinernek.

Ahogy Szabó Szebasztiánnak, úgy Hosszú Katinkának is majdnem összejött a bronzérem. A háromszoros olimpiai, kilencszeres világ- és tizenötszörös Európa-bajnok, 33 éves úszónk a negyedik helyen végzett 400 méter vegyesen, 200 vegyesen pedig hetedik lett. A nagy világversenyeken 96 éremnél járó világklasszisunk legutóbb a 2011-es sanghaji világbajnokságon nem szerzett érmet.

Fotó: Trenka Attila

Fotó: Trenka Attila

„Jó lett volna, ha összejön a bronzérem 400 vegyesen. A 2010-es margitszigeti Európa-bajnokság óta először nem hallgattam zenét versenyszám előtt, ezúttal még integettem is a szurkolóknak, és hallgattam a biztatást, ebből igyekeztem erőt meríteni. Nagyszerű volt a közönség, csak megköszönni tudom a drukkereknek az összes magyar úszó nevében, hogy ennyien kijöttek szurkolni. Örülök, hogy értékelték a döntőbe jutást, hiszen az is nagy dolog, és rengeteg munka áll mögötte. Kis tüske van bennem, hogy nem sikerült a bronzérem, de 400 vegyesen a legjobb európaiként végeztem, 200-on pedig az európaiak között másodikként, ami jó jel az augusztusi Európa-bajnokságra. Ott majd igyekszem növelni az érmeim számát” – értékelt Hosszú a Mandinernek.

Elárulta, hogy pályafutása legszebb élménye a 2017-es hazai világbajnokság volt, de a mostani is magasan van a polcon. „Persze más szempontból, nem mint sportolónak, hanem mint embernek” – mondta a női 200 és 400 vegyes világcsúcstartója. Hozzátette: nem sikerült az idei legjobb idejét, a 4:35,95-et megúsznia 400 méter vegyesen, de az ellenfelek is lassabban úsztak a szokásosnál.

„Ennek oka, hogy bár a férfiak­nál a 400 vegyest áttették az első napra, a nőknél a végére hagyták. Jó lenne, ha nem az utolsó napon kellene leúszni a 400 méter vegyest. Éveken keresztül szenvedtem ezzel. A nyolcnapos világbajnokság utolsó úszónapján már mindenki fáradt mentálisan és fizikálisan egyaránt, frissen mindannyian jobb időt tudtunk volna úszni” – elemzett Hosszú Katinka.

Fotó: Trenka Attila

Fotó: Trenka Attila

Négy váltónk közül a Pádár Nikolett, Gyurinovics Fanni, Senánszky Petra, Molnár Dóra összetételű női 4×100 méteres gyorsváltónk a nyolcadik lett. Egyaránt az ötödik helyen végzett a Németh Nándor, Szabó Szebasztián, Bohus Richárd és Milák Kristóf alkotta 4×100 méteres férfigyorsváltó, a Márton Richárd, Németh Nándor, Holló Balázs, Milák Kristóf összeállítású 4×200 méteres férfigyorsváltó, valamint legjobb európai csapatként Pádár Nikolett, Molnár Dóra, Késely Ajna, Kapás Boglárka női 4×200 méteres gyorsváltója. Kapás befejező emberként hozta be a váltót az ötödik helyre úgy, hogy ugyanazon az estén előtte a 200 méter pillangó döntőjében a hetedik helyen végzett.

„A 200 pillangón nekem a középdöntőben volt a fő úszásom, mert be akartam jutni a fináléba. A döntőben beleadtam mindent, ennyi volt bennem. Az is hozzátartozik, hogy nem úgy alakult a felkészülésem, ahogy szerettem volna. A derékfájdalmam az alapozásból vette ki azt a két hónapot, amire szükségem lett volna. Alapvetően 2:07-es időt akartam elérni a 2:08 helyett, ám ezt félre kell tennem, ez jó eredmény ahhoz képest, hogy két hete még a vb-re se akartam menni. Úgyhogy elégedett vagyok. Fantasztikus a váltóval elért ötödik hely. Befejező emberként csak arra gondoltam, hogy én itt mindent beleadok, és előbb halok meg, mint hogy engedjem hamarabb célba érni a riválisokat. Hihetetlen, hogy hallottam a magyar drukkereket úszás közben, sok erőt adtak nekem” – fejtette ki lapunknak.

Ugyanezen a versenynapon értékes hatodik helyezést szerzett Németh Nándor 100 méter gyorson – miután szétúszással jutott a döntőbe szenzációs, 47,69 másodperces országos csúccsal –, és a 19 éves Kós Hubert is hatodik lett 200 méter vegyesen. Utóbbi így javított a 400 vegyesen elért eredményén – tizenkettedik lett –, és abban a számban is volt magyar döntős, Holló Balázs bravúros teljesítménnyel az ötödik legjobb idővel jutott a fináléba, ahol a nyolcadik helyen ért célba az első úszónapon.

Három olyan egyéni versenyszám is volt, ahol a nyolcfős döntőben két magyar úszó szerepelt: a már említett
200 méteres férfipillangó mellett a 200 méteres férfi- és női hátúszásban. Előbbiben Telegdy Ádám hatodik, Kovács Benedek nyolcadik lett, utóbbiban Molnár Dóra a hetedik, Burián Katalin a nyolcadik helyen zárt.

Fotók: Trenka Attila