A decentralizált pénzügyi szolgáltatások mindent el fognak mosni
Debreczeni Barnabás bitcoinkereskedő
„Világéletemben dolgoztam, nem pihentem soha” – mondja a 42 éves, Budapesten született vállalkozó, aki üzembe helyezte az első magyarországi bitcoin-ATM-et, most pedig, a cégét eladva, Indonéziába költözött. Kedvenc társasjátékai – a Monopoly, a Rizikó, a Scrabble, amiket óriási veszekedések közepette játszott a testvéreivel – már korán megmutatták érdeklődési területét. Gyerekkora jó részét a szülők kiküldetése okán Algériában töltötte – édesapja az Oráni Műszaki Egyetemen kvantumfizikát tanított, mindkét szülője arab szakot is végzett az ELTE-n. „A szüleim fantasztikusak voltak abban, hogy az akkori, mai szemmel koszos, szemetes, betegségekkel teli országban csodálatos gyerekkort éltem” – meséli. Az ottani iskolatársak, a mindenféle vallású, színű, etnikumú osztálytársai egy életre meghatározták a nyitottságát. A rendszerváltás évében költöztek haza. Ötéves kora óta programozott, a középiskola után a Budapesti Műszaki Egyetemen folytatta tanulmányait, de két év után – „mert újat már nem adott” – otthagyta, majd az IBS-en szintén két évet tanult, de azt is abbahagyta. Viszont időközben felépítette első vállalkozását. Az ő nevéhez fűződik az első online bitcoinváltó cég, a MrCoin is, amit tavaly novemberben megvásárolt tőle a piac másik meghatározó bitcoinváltója. Mint mondta, nem száll ki a bizniszből, de most pihenteti, magának is szabadságot ad, új utakat keres.
Feleségével, a MrCoin volt kommunikációs vezetőjével – aki a gyerekkora egy részét szintén a szülei kiküldetésekor Dél-Amerikában töltötte – és két általános iskolás fiukkal februártól Balira költöztek: „Most mindenre lesz időm, amire vágytam, a szörftől a fotózásig.”
Marton Éva
¬ Számos dologgal foglalkozhatott volna, miért épp a bitcoin mellett kötött ki?
Izgalmas játéknak tűnt 2010-ben, semmi többnek. Három évvel később aztán részt vettem San Joséban egy bitcoinkonferencián, feltűnt, hogy nem a kapucnis-pulcsis hackerek, hanem öltönyös bankárok, kockázati tőkések nyüzsögtek ott. Akkor láttam először bitcoinautomatát, beraktam öt dollárt, s a telefonomra azonnal megjött a bitcoin. Lenyűgözött, minden vágyam az volt, hogy legyen egy ilyen Budapesten is.
¬ Pedig Matolcsy György jegybankelnök a minap azt mondta, ideje betiltani a kriptovaluták bányászatát és kereskedelmét az EU-ban. Mit szól ehhez?
A jegybankelnök nyilatkozata magánvélemény, Európában a kriptovaluták kereskedelmét illetően nem ez az uralkodó felfogás. A bitcoin digitális arany; az első olyan, nemzetek feletti valuta, ami mögött nem áll se nemzet, se jegybank, hanem egy közösség saját maga építi. Számos kriptotőzsde létezik, és több ezer váltócég. A bitcoinnal kiengedték a szellemet a palackból, mára tizenezer kriptopénzen vagyunk túl, nagy része bebukott, de lehetővé tette, hogy bárki a világon némi programozási és közgazdasági tudással teljesen új pénzügyi rendszert találjon ki. Én már látom, hogy a decentralizált pénzügyi szolgáltatások, mint egy cunami, mindent el fognak mosni. A betiltás, a korlátozás nem opció.
¬ Ön nem létező pénz kereskedelmével szerezte a vagyonát. Ez az oka, hogy igyekszik nagyon is konkrét dolgokba, például az oktatásba, az egészségügybe fektetni?
Ennek nincs köze hozzá. Abban hiszek, hogy akinek jobban megy, az vállaljon társadalmi felelősséget, és ne mindig az államra várjunk.
¬ Mennyire szolgálja a közjót az önhöz hasonlóan gazdagok számára létrehozott Budapest School?
Befektetéssel és adománnyal vagyunk benne a feleségemmel, amit arra szánunk, hogy a diákok személyre szabott oktatásban részesülhessenek. Kifejezett cél az is, hogy ezek a módszerek és eszközök nyílt forráskódúvá váljanak, tehát a Budapest School által kifejlesztett módszertanhoz más iskolák is hozzáférjenek.
¬ Miért szállt ki eddigi élete fő művéből, a MrCoinból?
Az elején elhatároztam, hogy a céget addig csinálom, amíg szükség van rám. Olyan ez, mint a gyereknevelés, van, aki képtelen elengedni a gyerekét, van, aki alig várja, hogy kirepüljön. Én a kettő között vagyok, a MrCoin nagykorú lett, most kezdődik az igazi élete, eddig tartott a küldetésem.
¬ Miért épp a konkurenciának adta el?
Szerettem volna, hogy magyar tulajdonban, jó kezekben maradjon, olyan vigye tovább, akiben megbízom. Egy komoly konkurensünk volt, a CoinCash, vele állapodtam meg.
¬ Tudós szülei hogy fogadták, hogy nem jeleskedett a tanulásban?
Édesapám felsőoktatás-politikai tanácsadó, négy fia közül mi hárman, édestestvérek nem végeztünk el semmilyen egyetemet. Belekezdtem kettőbe is, de úgy éreztem, nem tanulok semmi hasznosat, tudtam, hogy sosem fogom használni, sokkal jobban izgatott a vállalkozás a gyakorlatban. Türelmetlen voltam, de ritkán éreztem hátrányát a diploma hiányának. Amikor a Stanford egyik nyári egyetemére jelentkeztem, ahol alapkövetelmény volt a diploma, nem akartak felvenni, de végül meggyőztem őket. Szoftverfejlesztéssel, technológiával, az ehhez kapcsolódó iparágakban dolgoztam, ott soha senkit nem érdekelt a végzettségem. Volt olyan munkatársam, Magyarország egyik legjobb szoftverfejlesztője, akinek érettségije sem volt. Apám második házasságából született testvérünk most végez a műszaki egyetemen, megmentette mindannyiunk becsületét.
¬ A felesége és ön is a gyerekkora egy részét külföldön élte. Ez segítette vagy inkább gátolta később a beilleszkedését?
Itthon az iskolában az első barátom úgy lett, hogy rengeteget kérdezett arról, milyen volt Algériában, milyen volt az a francia iskola, ahová jártam. De hátránya is volt, élénken él bennem az emlék, hogy nem tudtam, mi az, hogy jelentenie kell a hetesnek. Hülyének néztek. Azt hiszem, inkább megnehezítette az életemet, de azért adódnak néha egészen szürreális élmények ennek köszönhetően. Néhány éve ügyeletet kellett hívni a nagyobbik fiamhoz, döbbenetes volt, amikor megismertem a doktornőben egy algériai ovis társamat, akit ott láttam utoljára.
¬ A gyerekeiket milyen iskolába íratták Balin?
Végignéztük a neten a Balin található nemzetközi iskolákat, így találtunk rá a Green Schoolra. A dzsungel szélén van, a gyerekek nagy bambuszépületekben tanulnak, amelyeknek nincsenek falaik. Az iskola szándéka szerint a „zöld jövő” vezetőit neveli ki, a fenntarthatóság és a zöld jövő köré épül az összes tantárgy. Vegyes korcsoportokban, projektek révén tanulnak.
¬ Miért Balit választották?
Fontos volt nekünk, hogy kulturálisan nagyon más legyen, mint Európa vagy Észak-Amerika. Azokat ismerjük már, de Ázsiában sosem voltunk még. Egész évben meleg van, és nagyon jó nemzetközi közösségei vannak. Minden évben felkerül a digitális nomád helyszínek toplistájára.