Amikor Kun Béla kísértete járta be Európát
VESZPRÉMY LÁSZLÓ BERNÁT
Kun Béla észlelése Londonban – ezzel a címmel található egy 1942-es feljegyzés a brit Nemzeti Levéltárban, ahol KV 2/577-578 jelzet alatt több száz oldalon olvashatók a brit elhárítás anyagai a Tanácsköztársaság bukása után a Szovjetunióba emigrált volt kommunista diktátorról. Az egyetlen probléma a feljegyzéssel: bár Kun kivégzésének pontos dátuma máig nem ismeretes, a legóvatosabb feltételezések szerint is 1939-ben meghalt. A magyarországi kommün 1919-es bukása után Kun a Krímben megbízást teljesített a lázadó tatárok ellen, kezéhez minden bizonnyal itt is sok vér tapadt. 1921-ben Németországban kísérelt meg puccsot szervezni, s teljesített megbízatást Ausztriában és Csehszlovákiában is. Kunt 1937 júniusában tartóztatták le végül a sztálini tisztogatások alatt trockizmus gyanújával, egyesek szerint 1938 augusztusában, mások szerint 1939 novemberében végezték ki.
Mindez nem gátolta a brit elhárítást abban, hogy minden mendemondát összegyűjtsön Kunról, s ezeknek néha bizony hitelt is adott. 1936 nyarán úgy tudták, hogy Dél-Amerikában van. Még az év során felmerült, hogy mit tenne Nagy-Britannia, ha Kun Béla (vagy Rákosi Mátyás, aki ekkor még messze nem volt olyan meghatározó figura, hogy a neve itt szerepeljen – mégis szerepel) be akarna lépni a területére: „Őfelsége kormánya nem bírálná el pozitívan Kun belépési kérelmét.” Egy 1936. decemberi irat szerint ekkor egyébként Himler néven utazgatott Európában, kommunista kiküldetéseket teljesítve – ez még akár igaz is lehetett.
1937. júniusi információgyűjtésük szerint álhír volt, hogy Kunt kivégezték Moszkvában. A Reuters újságírója látta is Moszkvában Lenin testvérének temetésén. „Letartóztatásának alaptalan hírei bizonyos időközönként felbukkantak az utóbbi tíz évben” – idéztek egy sajtócikket. 1938 nyarán a brit elhárítás szerint cseh kommunisták felfegyverzésével foglalatoskodott Felix Loria brünni kommunista ügyvéd segítségével. A következő hír már 1941 nyaráról származott: egy német rádió állítólag közölte, hogy Kun Bélát fehér ukránok kapták el, miközben repülővel akart menekülni – nem világos, honnan és hova.
Utóbbi hír az elhárítás szerint „valószínűleg marhaság”, mert „a német sajtó szerint Kunt három éve kivégezték Moszkvában”. 1942 nyarán aztán egy nő Londonban vélte látni Kunt, az év végén pedig már Írországban látták. „Mint tudjuk, Kun Bélát állítólag a Szovjetunióban lőtték le 1937-ben, de ezt később hivatalos orosz körök tagadták” – morfondíroztak a nyomozók. A brit elhárítás ekkor már komolyan vette a német álhírt, miszerint Kun él – nyilván az „észlelések” hatására. Az év végén pedig egészen konkrétan arról érkezett füles, hogy Kun a londoni szovjet követség egyik alkalmazottja. „Ismeretes, hogy Kun mindig meglátogatott bizonyos országokat, mielőtt ott forradalom tört ki” – jegyezték fel aktájában.
Ezt követően tíz éven át semmi rögzítésre méltó eseményt nem észleltek, mígnem 1952-ben sajtókivágások alapján merült fel, hogy Kun Béla amerikai kommunista körökben mozoghat, esetleg Nagy-Britanniát is meglátogathatja a jövőben. 1952 végén a brit bevándorlási osztály kereste meg az elhárítást azzal, hogy továbbra is keresik Kunt, bár úgy tudják, „a háború második felében” meghalt – utóbbi nyilván nem volt igaz. „Tudnák-e esetleg tisztázni adataik alapján, hogy életben van-e még, és ha nem, visszavonhatjuk-e a körözést?” A válasz az eddigiek alapján is „ismert” helyzet volt: Kun német források szerint még élt 1942-ben, és talán a londoni szovjet követség alkalmazottja volt. A britek 1952 decemberének utolsó napjaiban állapították meg végül a szakirodalom alapján (Ruth Fischer Sztálin és a német kommunizmus című könyve szerint), hogy Kunt minden bizonnyal kivégezték 1937-ben. Ennek alapján a körözést is visszavonták, és nem hajkurászták tovább az Európát bejáró kísértetet.
Nyitókép: Mandiner-archív