A  betegek  ne sportoljanak a  tünetek elmúlásáig

 HVG  |   2022. március 12., szombat
POSZT-COVID-SZINDRÓMA  OROSZ RULETT  ÁLLANDÓ STRESSZ

Másodikmenet

Egyre többen vannak, akik tünetmentesen vészelik át a korona­vírus-fertőzést, mégis utoléri őket a hosszú ideig tartó poszt-Covid-szindróma. Az omikron-változat enyhébb tüneteket okoz, ám ez nem garancia arra, hogy megúszhatóak a tartós panaszok.

„Aposzt-Covid-szindróma kialakulásának valószínűsége nincs összefüggésben azzal, hogy milyenek voltak az elsődleges tünetek, enyhe panaszok után is kialakulhat komoly poszt-Covid-betegség. A tünetek megjelenése és súlyossága az egyéni adottságoktól függ, például attól, hogy kinek mennyire erős az immunrendszere, mennyi ellenanyag alakul ki a szervezetében, s hogy ez az ellenanyag nem bizonyul-e olyan autoantitestnek, amely a szervezet ellen fordul” – mondja Pázmány Annamária, a tartós Covid-panaszokkal küszködőket is kezelő Prima Medica Egészséghálózat egészségszakmai igazgatója. Az ő tapasztalataik azt mutatják, azoknál kisebb a tartós panaszok kialakulásának a veszélye, akik a fertőzöttség első tüneteinek megjelenése után azonnal elkezdenek vírus elleni szert szedni. A nemzetközi vizsgálatok alapján arra lehet következtetni, hogy minél gyorsabban irtják ki a koronavírust a szervezetben, annál kisebb a veszélye a hosszú ideig megmaradó panaszok megjelenésének.

nem is sejtik, mi okozza a hirtelen megjelenő panaszokat

A szakemberek akkor beszélnek poszt-Covid-szindrómáról, amikor még 12 héttel az első tünetek megjelenését követően is maradnak panaszok. A statisztikák szerint a Covid–19-betegség lezajlása után a fertőzöttek jóval több mint fele még egy hónap elmúltával sem érzi magát teljesen egészségesnek. A következő két-három hónapos időszakban ez az arány ötven százalék körülire esik, de vannak olyan statisztikák is, amelyek szerint a fertőzöttek közel kétharmada még ennyi idővel az első szakasz után is panaszkodik egy-két tünetre. Egészen pontos adatok azért nincsenek, mert a szakemberek sokszor másképpen határozzák meg a szindrómát, s azt is csak megbecsülni lehet, hogy a tartós panaszokkal küszködők közül hányan nem fordulnak orvoshoz. Az viszont egyértelmű, hogy az idősebb, túlsúlyos, dohányzó betegeknél gyakoribb a poszt-Covid-szindróma, s a statisztikákból az is kiderül, hogy a nők körében nagyobb valószínűséggel maradnak meg a tartós tünetek. A gyermekek viszont mintha immunisak lennének, közöttük nagyon alacsony a tartós tüneteket produkálók aránya.

KERETES ÍRÁSUNK

Félelemterápia

A kór hátterében több belső szerv érintettsége áll. A koronavírus elsősorban az agyat, a tüdőt és a szívet károsítja. De az immunrendszer is érintett – ez az egyik magyarázata az elhúzódó tüneteknek, amelyek sok esetben olyan súlyosak, hogy akadályozzák a beteg megszokott életvitelét, munkavégzését. A Lancet című tudományos folyóiratban közzétett tanulmányban több mint kétszáz tünetet soroltak fel, és azt is hangsúlyozták, hogy a legtöbb esetben a panaszok legalább fél évig gyötrik a pácienseket. A Lancet szerint sokszor azok vannak a legrosszabb helyzetben, akik tünetmentesen úszták meg az első szakaszt: mivel valószínűleg azt sem tudják, hogy átestek a fertőzésen, sokáig nem is sejtik, mi okozza a hirtelen megjelenő panaszokat.

A leggyakrabban a tartós fejfájás, a feledékenység, a bizonytalanságérzés, a tompa, nehézkes gondolkodás – azaz a „Covid-köd” –, a figyelem- és alvászavar jelentkezik, de sokszor panaszkodnak az érintettek zsibbadásra, végtagfájdalmakra, szédülésre, valamint a szag- és ízérzékelés tartós zavarára. Jellemző a depressz és a szorongás is, de olyanok is akadnak, akiknél hajhullás és ktések formájában jelentkezik a Covid utóhatása. A felmérések szerint a poszt-Covid-szindrómában szenvedők kétharmada panaszkodik tartós és komoly fejfájásra, s 42 százalékuknál alakult ki szorongás vagy depressz. Izomfájdalmakról a betegek fele számolt be, míg a szaglás és ízérzet zavarait az 59 százalékuk említette. Nő azok száma is, akiknél emésztőszervi problémákat okoz a poszt-Covid-szindróma. Ezek a panaszok – a hasmenés vagy a hányás és émelygés – ugyanakkor nem feltétlenül állnak közvetlen kapcsolatban a koronavírussal. Akár a betegség kezelése során kapott gyógyszerek egy része is okozhat hasmenést; az orvosok szerint akkor állhat a korábbi Covid-fertőzés az emésztőrendszeri panaszok hátterében, ha négy hétnél tovább is fennállnak.

 

Azoknál, akiknek a tüdejét károsította a koronavírus, gyakori a terhelésre fokozódó fulladás, illetve a tartós száraz köhögés. Ugyancsak sokaknál jelentkezik a nagyfokú fáradékonyság, a szívritmuszavar és az ingadozó vérnyomás – ezeket a szívizomgyulladás, illetve a szívizom-károsodás okozza. „A szívproblémák esetében nagyon fontos, hogy a betegek ne sportoljanak a tünetek elmúlásáig. Súlyos következményei lehetnek annak, ha a kicsi légzéskapacitás mellett sporttal terhelik az amúgy is sérült szívizmot” – figyelmeztet Pázmány doktornő. Hozzátéve: azoknak a szívizmai is károsodhattak, akik nem produkáltak érezhető tüneteket. „Gyógyszerekkel segíthetjük a szívizom működését és az oxigénfelhasználás javulását. Csak fokozatosan szabad elkezdeni a testmozgást, és nagyon fontos, hogy a betegek ne dohányozzanak, ne fogyasszanak alkoholt. A tüdőkapacitás mérésére olyan  orvosi műszereink vannak, amelyekkel   folyamatosan nyomon követhető a páciens állapota” – magyarázza. A szakértők egyetértenek abban, hogy nagyon fontos a poszt-Covid-tünetek gyógyítása, mert különben sokaknál tovább súlyosbodhatnak a panaszok: könnyen másodszor is megkaphatják a fertőzést, s még tovább gyengül a beteg immunrendszere.

 

Nincs okunk azt feltételezni, hogy az  omikron nem okoz poszt-­Covid-tüneteket.

A poszt-Covid-szindróma okozta pszichés tüneteket jellemzően úgy kezelik, mint a más betegségek okozta hasonló panaszokat, például relaxács gyakorlatokkal vagy pszichoterápval. Az orvosok egyebek mellett antidepresszánsokat, valamint vitaminokat – leginkább B-vitamint – adnak a betegeknek, de az egészséges életmód is sokat számít: a testmozgás és a nem megterhelő étrend. Az alvás­zavart részben melatoninnal gyógyítják, a szaglás elvesztését pedig szaglástréninggel lehet kezelni, ennek során különböző illatokkal gyakorlatoztatják az érzékelést. A tréning részeként a pácienseknek 12 hétig, naponta két alkalommal, alkalmanként 10–20 másodpercig négyféle illóolajat – virágosat, gyümölcsöset, fűszereset, illetve gyantásat – kell belélegeznk. Gyakorlataikról a betegek szaglásnaplót vezetnek, és hetente egyszer, mindig ugyanabban az időpontban egy skálán értékelik a szaglásukat. A rövid, intenzív szagimpulzusok minden alkalommal stimulálják a szaglás érzékelősejtjeit és a szaglóideget. A szaglási tréninggel az esetek egyharmadában megelőzhető a szagláskárosodás tartóssá válása. Fontos, hogy azoknak van jobb esélyük a teljes gyógyulásra, akik a szaglásérzékelés elvesztése után rövid időn belül szakemberhez fordulnak, és elkezdik a tréninget.

Bár a világszerte dominánssá vált omikron-varns jellemzően enyhébb tüneteket produkál, mint a korábban uralkodó vírusváltozatok, még nem telt el elég idő ahhoz, hogy meg lehessen állapítani, milyen arányban okoz tartós panaszokat az átalakult kórokozó. Az viszont már tudható, hogy omikron-fertőzés után is fordultak már orvoshoz poszt-Covid-panaszokkal, azaz már biztos, hogy továbbra is velünk marad ez a tünetegyüttes. „A koronavírus az koronavírus, nincs okunk azt feltételezni, hogy az omikron nem okoz poszt-Covid-tüneteket” – vélekedik Jakab Péter virológus.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy nem lehet megelőzni a poszt-Covid-tünetegyüttes kialakulását. Akkor viszont mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, ha a betegség első szakasza utáni negatív tesztet követően még négy héttel is maradnak panaszok, vagy újabb tünetek jelennek meg. Az orvosok hangsúlyozzák: a tünetek elmulaszthatók, ám a kezelés hosszú időt igényel, a gyógyulás hónapokig tarthat.